Fotoreporter Božič se je danes po lastnih navedbah v spremstvu svojega odvetnika kot osumljenec udeležil zaslišanja na Policijski postaji Moste. Storil naj bi kaznivo dejanje kršitve tajnosti občil na škodo predsednice vlade Alenke Bratušek, ker je v DZ fotografiral in objavil zasebno sms-sporočilo, ki ga je prejela Bratuškova. Zato je bil tudi že zaslišan pretekli teden.

Ovadbo je podala ravno predsednica vlade

V Uradu vlade RS za komuniciranje (Ukom) so prejšnji teden zatrdili, da Bratuškova te ovadbe ni podala. V DZ pa so potrdili, da so ovadbo podale pristojne službe DZ.

Božič pa v današnjem sporočilu za javnost vztraja, da je ovadbo 22. marca podala prav predsednica vlade. O tem se je, kot je zapisal, prepričal na lastne oči, saj da mu je kriminalist pokazal listino s podpisom Bratuškove.

Prav tako so ga policisti seznanili s tem, da naj bi predloga za pregon vložila minister za obrambo Roman Jakič in vodja poslanske skupine PS Jani Möderndorfer, je zapisal Božič.

Svobodo medijev si razlagajo po svoje

»Predsednica vlade ter nova koalicija si očitno po svoje razlagata svobodo medijev,« opozarja fotoreporter. Kot je zapisal, celoten postopek čuti kot pritisk nanj, na njegov medij in na vse neodvisne medije v državi. Po njegovem prepričanju predsednica vlade skuša preprečiti normalno delovanje medijev, kar je 'skrb zbujajoče dejstvo'.

Na očitke Božiča so danes ponovno odgovorili v Ukomu. Kot so zapisali, je bila predsednica vlade z dopisom DZ seznanjena z dejanjem fotografa, ki »je grobo posegel v njeno zasebno komunikacijo«. Naslednji dan je kriminalist na podlagi dopisa DZ opravil pogovor z vsemi vpletenimi, tudi s predsednico vlade. »Ob naznanitvi kaznivega dejanja je bila seznanjena, da se opisano kaznivo dejanje preganja na predlog oškodovanca, s katerim se je strinjala, ni pa predsednica vlade policije obvestila o samem dejanju ali sama sprožila postopka,« so še zapisali v Ukomu.

Ne morejo povedati, kdo je podal predlog za pregon

Na Policijski upravi Ljubljana na vprašanje, kdo je podal predlog za pregon, odgovarjajo, da zaradi spoštovanja določil o varstvu osebnih podatkov ne morejo odgovarjati na vprašanja, ki se nanašajo na konkretne fizične osebe. Kazenski zakonik sicer določa, da se v primeru suma kaznivega dejanja kršitve tajnosti občil, česar je osumljen Božič, pregon začne na predlog oškodovanca.

Odzvali so se tudi v obeh novinarskih združenjih. V Društvu novinarjev Slovenije (DNS) so opozorili, da »je kazensko preganjanje novinarjev s strani politikov problematično s stališča varovanja svobode govora«, obenem pa ustvarja klimo strahu in morebitno samocenzuro.

Novinar mora natančno utemeljiti javni interes za takšno objavo

Javnim osebnostim in visokim politikom v DNS ne odrekajo pravice varovanja njihovih osebnostih pravic, ocenjujejo pa, da je prava pot za ugotavljanje etičnosti ravnanja novinarjev in spoštovanja profesionalnih standardov pritožba na Novinarsko častno razsodišče, ne pa njihovo kazensko preganjanje. Hkrati pa v DNS opozarjajo, da mora novinar »v primeru, ko poseže v komunikacijsko zasebnost javne osebe, natančno utemeljiti javni interes za takšno objavo«.

V Združenju novinarjev in publicistov (ZNP) so, kot so sporočili, sicer že pretekli teden zapisali, da je kazenski pregon zoper fotoreporterja Božiča sprožila prav Bratuškova. Ob tem so izrazili ogorčenje in opozorili, da predsednica s kazenskim pregonom sporoča, da se morajo novinarji in fotografi 'bati njene oblasti'. »Njen prvi ukrep po prevzemu vlade pa kaže, da njena prioriteta očitno ne bo spopad z gospodarsko krizo v državi, ampak obračun nad mediji, ki niso po njeni volji,« so zapisali v ZNP. Dodali so še, da so se na Ukomu pretekli teden 'zlagali', da Bratuškova ni podala kazenske ovadbe.