1

Obe ponudbi za nadaljevanje del pri urgenci, Gorenjevo in Kolektor Kolinga, so na ministrstvu za zdravje lani ocenili kot neustrezni. Obe podjetji sta se pritožili, v primeru Kolektor Kolinga pa so na Državni revizijski komisiji pritožbi ugodili. »Popis del ni pripravljen jasno, natančno in konsistentno,« so ugotovili o zadnjem razpisu. Ker so nepravilnosti izhajale že is same razpisne dokumentacije, je mogoče napake odpraviti le z novim, popravljenim razpisom, so ugotovili. Na ministrstvu za zdravje tako pripravljajo nov razpis, kot prvo pa je na vrsti dokončanje že začetega dela urgence (gre za približno tretjino projekta). Ta faza vključuje še prestavitev energetskih vodov, ureditev prometnega terminala, poleg tega pa nameravajo uvoze na urgenco preusmeriti iz Bohoričeve ulice na Njegoševo cesto. Letos nameravajo začeti s pripravljalnimi deli, fazo pa naj bi zaključili v prvi polovici leta 2016. Kdaj bodo lahko po letih zapletov in sprememb projekta začeli zdraviti v novih prostorih, ni znano.

Gradnjo ostalih urgenc pospešujejo evropski roki

Na ministrstvu pospešeno podpisujejo pogodbe za ostale urgentne centre, pri katerih se mudi zaradi iztekanja rokov za evropska sredstva. Izvajalce so za zdaj izbrali pri sedmih od desetih centrov. Pri tem bosta po dva urgentna centra gradila Gradia z Medicoengineeringom (v Celju posel vodi Gradia, v Murski Soboti pa Medicoengineering, znan kot dobavitelj medicinske opreme) in IMP Protipožarni sistemi (v jeseniški in brežiški bolnišnici). Obeta se še podpis pogodbe s Kolektor Kolingom za izolsko urgenco, minuli teden so z VG5 podpisali pogodbo za gradnjo trboveljske urgence, konec januarja so po številnih zapletih in preobratih podpisali pogodbo s konzorcijem GH Holdinga in Tamesa za gradnjo mariborske urgence. Omenjeni projekt sicer spremljajo sumi kartelnega dogovarjanja med podjetji, ki jih je pod drobnogled vzela agencija za varstvo konkurence.

Medtem ko v Ljubljani, kjer so novo urgenco začeli graditi že leta 2007, zaman čakajo na nadaljevanje del, vse v mariborskem UKC tako že lahko pripravljajo na začetek gradnje in skorajšnjo selitev. Za potrebe kirurške urgence in službe nujne medicinske pomoči so pripravili nove začasne prostore, obnova dotrajanih prostorov oziroma gradnja nove urgence bi bila lahko po njihovem končana v enem letu. Kot poudarjajo, bo to za bolnike velika pridobitev. »Načrtujemo, da bomo za potrebe obravnave urgentnih pacientov pridobili skoraj trikrat več površine, kot so jo doslej imele službe, ki se združujejo. Prav tako pričakujemo novo opremo in novo logistiko dela, ki bo potekalo bolj tekoče. Ko bo vse končano, bomo vse sedaj preseljene dejavnosti preselili na skupno mesto, priključila se nam bo tudi internistična nujna pomoč – dogodek, ki ga čakamo že desetletja,« so našteli.