Začetek sanacije Onkološkega inštituta (OI) spremlja dvom, da se bo investicija, ki je ob 6,9 milijona evrih že tako daleč presegla prvotne ocene o vrednosti del, prek aneksov še dražila. Tega se bojijo zaposleni in vodstvo bolnišnice, v kateri že razmišljajo, da bi kljub nadzoru ministrstva kot plačnika naročili še lasten nadzor nad sanacijo.

Skrite »pasti« bi lahko dražile dela

»Želel sem pogodbo, ki ne bi dopuščala aneksov. Odgovarjali so mi, da bo pogodba tipska, s takšnimi pogodbami pa je ministrstvo za zdravje že imelo težave,« je na dolgoletne izkušnje zdravstva s podražitvami investicij spomnil generalni direktor OI prim. Janez Remškar. Glede na dosedanje ugotovitve o odstopanju stavbe od prvotnih načrtov se lahko šele pri sanaciji pokažejo vse pasti, se boji. »Prav zato sem vseskozi vztrajal pri izvedbi na ključ. Ta bi pomenila, da je pogodba zaključena in bo sanacija opravljena za znan znesek,« je poudaril.

Čeprav začetku del ne nasprotuje, še vedno vztraja tudi pri drugih dvomih o pogodbi, zaradi katerih so njene podrobnosti razčiščevali še po podpisu, konec minulega leta pa so jo predali specializiranemu državnemu tožilstvu. V bolnišnici so nedavno sicer izvedeli, da preiskava tožilstva o tem naročilu že intenzivno teče.

Pomisleke je med drugim porajala vloga podizvajalca Medicoengineeringa (direktor podjetja Igor Zabret in prokuristka Tanja Frantar Zabret sta bila minuli teden med pridržanimi ob preiskavi Nacionalnega preiskovalnega urada glede servisiranja operacijskih miz v UKC Ljubljana). Vnaprej na primer ni bilo jasno, kaj točno bo pri sanaciji počel, poleg tega pa je bilo to podjetje hkrati podizvajalec tudi v ponudbi Tamesa, ki je bil edini konkurent Kovinarja Kočevje na razpisu.

Unetič: Sanacijo bi lahko celo pocenili

Čeprav zaznava, da se stvari vendarle premikajo nekoliko hitreje, je skeptičen tudi kirurg Erik Brecelj. »Tožilstvo je že začelo preiskavo. Kaj če bo izkazalo, da je zadeva korupcijska? Škodljivo je, če se stvari skrivajo,« ugotavlja Brecelj, ki opozarja tudi na odgovornost vodstva bolnišnice. Tudi po njegovem pa je sklepanje morebitnih aneksov realna nevarnost.

Dvomi o sanaciji pa so včeraj razburili Alojza Unetiča, svetovalca odstopljene ministrice za zdravje Alenke Trop Skaza za investicije (ko bo prenehala opravljati funkcijo, bo s tem prekinjeno tudi njegovo delo za ministrstvo, razen če ga bo angažiral tudi prihodnji minister). »Pogodba in vse, kar jo spremlja, ni korupcijska. Prav tako ne drži, da se omogoča spremembe z aneksi,« je zatrdil. Podražitve bi bile po njegovem mogoče le v primeru nepredvidenih okoliščin med samo sanacijo. Eden od ključnih elementov, ki bodo na to vplivali, je natančnost projektantskih popisov: »Če so dovolj natančni, podražitev ne bo. Če niso, pa se to lahko zgodi.«

Remškarja je pozval, naj preneha z informacijami, ki ministrstvo in bolnišnico postavljajo v slabo luč, hkrati pa ustvarjajo vtis »nesposobne države«. Da bi projekt, ki sicer ni bil zastavljen idealno, izpeljali kar najbolje, bo po njegovem ključno sprotno delo, lotili pa so se tudi njegovih izboljšav. Unetič tako pričakuje, da bi lahko ceno projekta, ki ni fiksna in bo odvisna od količine vgrajenega materiala, celo znižali.