Tudi odhajajoča vlada se je, kot že mnoge pred njo, z Lipico povsem zaplezala. Prvo zanko okoli vratu si je nataknila s sprejetjem v praksi neizvedljive novele zakona o Kobilarni Lipica (KL), ki jo je državni zbor potrdil v začetku marca, drugo si bo ta teden, če bo sprejela predlagano uredbo o razmejitvi premoženja na območju državne kobilarne.

Uprava v depandanse, družine zaposlenih na cesto?

Uredba o razmejitvi premoženja na območju državne kobilarne naj bi bila podlaga za to, da ministrstvo za kmetijstvo in okolje (MKO), ki je pristojno za Lipico, najkasneje do konca tega leta najde dolgoročnega najemnika za lipiško gostinsko-turistično dejavnost. In ker obstaja nevarnost, da mu to ne bo uspelo, bo ta z začetkom leta 2015 najverjetneje ugasnila, saj je Kobilarna Lipica ne sme opravljati. Posledično bo ogrožen tudi njen obstoj, brez dela bo ostalo 35 zaposlenih. Če bo vlada dolgoročnega najemnika za hotel Maestoso po kakšnem čudežu v petih mesecih kljub vsemu našla, pa bo v tem primeru očitno na cesto postavila več družin zaposlenih v Lipici, ki živijo v depandansah tega hotela, saj omenjena uredba predvideva, da bo vanjo iz Maestosa začasno preselila upravo Kobilarne Lipica.

V začetku marca, ko se je republiški sindikat gostinstva in turizma (GIT) ostro uprl načrtovanim spremembam v Lipici, je kmetijsko-okoljski minister Dejan Židan, ki je prvi v državi odgovoren za Lipico, vehementno zatrjeval, da je do konca tega leta več kot dovolj časa, da najdejo najemnika. Zagotovil je tudi, da bo ta ohranil delovna mesta in poskrbel za socialni položaj delavcev. Minister je še obljubil, da se bo vlada takoj lotila priprav na oddajo gostinsko-turistične infrastrukture v najem, zato bo imenovala delovno skupino za pripravo javnega razpisa za iskanje najemnika, v kateri bo tudi predstavnik sindikata GIT.

Lebanova: Židan ni izpolnil obljub

GIT je za članstvo v tej delovni skupini izbral svojo generalno sekretarko Karmen Leban. »Nič se ne dogaja. Aktualna vlada delovne skupine ni še niti imenovala. Novi vladi zato predlagamo, naj takoj začne postopek za spremembo zakona o Lipici, ki je škodljiv, kajti 31. december 2014 bo jutri in nekdo bo poslal v stečaj družbo Lipica Turizem, ki dela dobro in ni zadolžena. Tega nekoga bo treba kazensko ovaditi,« je prepričana Lebanova, ki dodaja: »Dejan Židan je trdil, da je časa dovolj. Zdaj smo konec julija, Židan, hvala bogu, ne bo več minister, toda od marca do danes ni naredil popolnoma nič. Takšna je slika v Lipici.«

Generalna sekretarka sindikata GIT ne verjame, da bo MKO do konca tega leta našlo najemnika v Lipici. »Komisija za iskanje najemnika še ni bila niti ustanovljena, in če se je v tem času kdor koli dogovarjal za kratkoročni ali dolgoročni najem gostinsko-turističnih objektov v Lipici, je to počel na svojo roko, zato ga je prav tako treba ovaditi,« je neomajna Karmen Leban, ki je prepričana, da si ovadbo zaslužijo tudi avtorji uredbe o razmejitvi nepremičnin v Lipici, ki naj bi jo vlada sprejela ta teden – navkljub zavedanju odgovornih, da je v praksi ne bo mogoče izvajati, kot tudi ni mogoče izvajati novega zakona o Kobilarni Lipica.

Je pa uspela vlada Alenke Bratušek, ki opravlja le tekoče posle, z navodilom upravi Kobilarne Lipica, da objavi javni razpis za novega direktorja. Objavljen je bil 4. julija v Uradnem listu, kandidati pa imajo nenavadno dolgo časa za oddajo prijav – do 1. septembra. Zanimivo je, da ima Lipica vršilca dolžnosti direktorja, Boštjana Bizjaka, že skoraj dve leti, a se vladi z imenovanjem direktorja s polnim mandatom v času, ko je imela sama polna pooblastila, ni prav nič mudilo. Pa je smiselno razpis za direktorja Lipice sploh objaviti v času, ko država (še vedno) nima vizije, kaj z Lipico? »Povsem nesmiselno je zdaj iskati novega direktorja. Vsaj toliko bi morali biti pošteni, da bi dali mandat nekomu strokovnemu, in to takrat, ko bo jasno, kaj bo z Lipico, ali bo novi direktor le direktor kobilarne ali kljub vsemu morda celote. Očitno morajo poskrbeti za svoje ljudi,« pred slovesom aktualne vlade razmišlja Lebanova in napoveduje, da bodo novi vladi predlagali, naj oživi prvi zakon o Kobilarni Lipica iz leta 1996, ko je država Slovenija »zaradi velikega nacionalnega pomena« Kobilarno Lipica razglasila za spomenik izjemnega pomena in prevzela skrb zanjo, leta 2006 pa ji je dodelila še status kulturnega spomenika državnega pomena. »Prvi zakon o KL je bil sprejet s pametjo, argumenti in v sodelovanju s stroko, zato naj ga znova uveljavijo,« svoj predlog utemeljuje Lebanova.

Na odgovore Mirande Groff Ferjančič, predsednice sveta KL in predstavnice vlade med lipiškimi nadzorniki, na naša vprašanja o namerah vlade glede Lipice še čakamo.