Večina občin v združenju je manjših in je po besedah Smrdelja ob tem predlogu zakona, ki manjša avtonomijo občin, na udaru. To je razvidno predvsem iz predloga, da župani občin z manj kot 5000 prebivalci ne bi opravljali te funkcije profesionalno. To bi pomenilo, da tak župan ne bo mogel veliko vplivati na sistem občine. Župan namreč odgovarja za vse, kar se v občini dogaja, meni Smrdelj. V primeru, da bo to funkcijo opravljal poleg druge službe, bo to odgovornost težko prevzel, zato je ta predlog po mnenju združenja nesprejemljiv.

Odpoklic naj bo transparenten

Glede napovedanih sprememb zakona o lokalni samoupravi, ki se navezuje na možnost odpoklica župana, so se na združenju strinjali, da naj bo odpoklic v največji možni meri transparenten, kot tudi, da predlagani odpoklic preprečuje politične zlorabe. So pa po besedah Smrdelja izrazili bojazen, da se bodo v občinah preveč ukvarjali sami s seboj in se bo zmanjšala vloga volitev.

Poleg tega so na skupščini predlagali, da naj bo v primeru razrešitve župana, razrešen tudi občinski svet. To je varovalo, da ne bi politika občinskega sveta bila tista, ki bi se zavzemala za razne politične igrice.

Na skupščini so se med drugim ustavili tudi pri predlogu zakona o financiranju občin. Kot je izpostavil Smrdelj, sta se združenje občin in ministrstvo za notranje zadeve glede predloga, ki je šel v vladno proceduro, uskladili, zato se jim zdi dober. Gre predvsem za poenostavitev načina uporabe investicijskih sredstev, pojasnjuje predsednik združenja.

Virant zahteva poenostavitve

Kot je poudaril Smrdelj, jih sicer pri tem predlogu skrbi medresorsko usklajevanje, saj mu ministrstvo za finance nasprotuje. Vendar minister za notranje zadeve Gregor Virant vztraja, da je treba stvari poenostaviti, zato v združenju upajo, da bodo prizadevanja šla v pozitivni smeri naprej, je še dejal.