Družba Lipica Turizem, ki opravlja gostinsko-turistično dejavnost v Kobilarni Lipica, vse od ustanovitve leta 2007 posluje z izgubo, zato bo treba iz državnega proračuna zagotoviti denar za njeno dokapitalizacijo, sicer jo bo moral novi upravljalec – Slovenski državni holding (SDH) – kmalu poslati v stečaj ali likvidacijo.

Spet analize

Koliko denarja bo potrebnega za dokapitalizacijo Lipica Turizma, naj bi bilo znano šele spomladi. Vlada, ki ima v svetu Kobilarne Lipica svoje nadzornike, namreč SDH predlaga, naj opravi skrben pregled družbe LT in do konca marca 2015 pripravi predlog ukrepov za zagotovitev neprekinjenega opravljanja gostinsko-turistične dejavnosti.

Toda vlada bi morala kot skrben gospodar to analizo imeti že na mizi, ko je odločala o prenosu LT na SDH. Lipica Turizem je namreč miniaturna družba z omejeno odgovornostjo, brez vsakršnega premoženja, zato bi analiza stanja finančnemu strokovnjaku vzela kvečjemu kakšno uro dela, nikakor pa zanjo ne potrebuje treh mesecev in pol.

Vladi neznani lastni dokumenti?

Državni zbor je spomladi letos sprejel novelo zakona o Kobilarni Lipica, v kateri med drugim piše, da bo kmetijsko ministrstvo do konca tega leta našlo strateškega najemnika za gostinsko-turistične objekte v Lipici, ki jih bo tudi obnovil. A je vlada nad tem zakonskim določilom očitno obupala. Ministrstvoma za kmetijstvo in gospodarstvo je namreč naložila, naj do konca leta 2016 pripravita načrt obnove nepremičnin, namenjenih gostinsko-hotelirski dejavnosti v zavarovanem območju Kobilarne Lipica, ocenita, koliko denarja je potrebnega za to, in predvidita finančno konstrukcijo.

To kaže, da v vladi ne poznajo niti lastnih dokumentov, denimo Načrta upravljanja Kobilarne Lipica iz leta 2010, katerega veljavnost je potekla konec junija letos. V njem (in tudi v nekaterih starejših dokumentih) natančno piše, koliko denarja je potrebnega, denimo, za obnovo hotela Maestoso, katerega upravitelj (a zgolj dobre polovice) bo postal SDH.

Vlada je leta 2010 v načrt upravljanja zapisala, da je treba samo na področju gostinstva in turizma v Lipici do sredine leta 2014 izpeljati za dobrih 13 milijonov evrov nujnih ukrepov. Med njimi je bila predvidena obnova hotela Maestoso, vredna šest milijonov evrov, ki naj bi bila končana leta 2013. Vlada je leta 2010 načrtovala, da bodo do konca leta 2013 obnovili tudi dotrajani bazen v Maestosu (za dva milijona evrov) in uredili velnes (za tri milijone evrov).

Iztržek? Hotel Maestoso je danes še v veliko slabšem stanju kot pred štirimi leti, bazen je zaprt, o velnesu ni niti sledu. Je pa prejšnji direktor Kobilarne Lipica Tomi Rumpf v letih 2011 in 2012 naročil za okoli 712.000 evrov projektne dokumentacije za številne projekte v Lipici (tudi za obnovo bazena, hotela Klub...), jo plačal iz državnega proračuna, toda velika večina jih še danes nedotaknjenih leži v predalih, saj denar za njihovo uresničitev ni bil zagotovljen. Bosta ministra Dejan Židan in Zdravko Počivalšek pogledala vsaj v te predale, preden bo šel iz proračuna znova denar za analize stanja in za projektno dokumentacijo?

Bo pogrebnik turizma SDH?

To, da je vlada ministrstvoma za kmetijstvo in gospodarstvo dala na voljo kar dobri dve leti, da preučita, katere turistične objekte bo treba v Lipici obnoviti, kaže, da je Lipica kulturni spomenik državnega pomena le na papirju. Lipiški turizem brez takojšnje dokapitalizacije in najnujnejših naložb v turistično infrastrukturo najverjetneje ne bo preživel niti zime, kaj šele da bi lahko še dve leti čakal na nove analize stanja.

Če bi vlada z dokapitalizacijo družbe Lipica Turizem mislila zares, bi denar zanjo predvidela v sklepih, ki jih je v zvezi s tem sprejela na sredini seji, in stroške dokapitalizacije vključila v nastajajoči rebalans proračuna za leto 2015. A tega ni storila. Je manever z Lipica Turizmom izpeljala zgolj zato, da bi nehvaležen posel – pokop lipiškega turizma – namesto za Lipico prisojnega ministra Dejana Židana opravil SDH?