»Nihče nima Mercatorja raje kot jaz,« je v današnjem pogovoru za Planet TV povedal Todorić. A obenem ni zagotovil, da odpuščanj v Mercatorju ne bo. Pripomnil je le, da precej raje zaposluje. Tudi slovenskim dobaviteljem ne zagotavlja ničesar, jim pa obljublja police v Konzumovih trgovinah, če bodo konkurenčni.

Novi vladi bodo ponudili roko

Roko pa bo ponudil tudi novi vladi. »Ko bo prišla nova vlada, ji bo Mercator dober poligon za spremembe gospodarstva in gospodarske usmeritve. Roko bomo ponudili, hkrati pa bomo opravljali svoj posel,« je povedal Todorić.

Dodal je, da se bo zavzemal za večji in uspešnejši Mercator, prepričan pa je, da se morajo Mercator, Konzum in celotna skupina širiti še naprej. Glede Mercatorjevih visokih dolgov pa je dejal, da imajo približno dve leti časa, da stanje popravijo, v tem času pa da bodo pokazali, kaj znajo.

»S svojo lastnino lahko delaš, kar hočeš«

Pred Mercatorjevim trgovskim centrom v Šiški v Ljubljani je danes znova potekal protestni shod proti prodaji največjega slovenskega trgovca Agrokorju, ki se ga je udeležilo približno 20 ljudi. Opozorili so na posledice prodaje za zaposlene v Mercatorju in tudi njegove dobavitelje ter slovensko kmetijstvo nasploh.

Matjaž Hanžek, predsednik Stranke za ekosocializem in trajnostni razvoj (Trs), ki je del Združene levice, je zatrdil, da se Agrokor ne bo držal zavez o ohranitvi delovnih mest. »To bo samo dobra volja kupca. Ko si enkrat lastnik, lahko s svojo lastnino delaš, kar hočeš. Vsaj tako pravijo podporniki kapitalizma,« je povedal Hanžek.

Svarilo pred prodajo drugih podjetij

Prepričan je, da morebitnih negativnih posledic prodaje ne bodo čutili samo zaposleni v Mercatorju, temveč vsi, ki so odvisni od največjega trgovca v Sloveniji. Pri tem je Hanžek opozoril, da ne protestirajo samo zaradi prodaje Mercatorja, temveč želijo posvariti tudi pred prodajo drugih podjetij v državni lasti.

Pobudniki shoda sicer niso znani, udeležili pa so se ga predstavniki koalicije Združena levica. Po napovedih naj bi se ga udeležili zaposleni v Mercatorju, predstavniki sindikatov, dobaviteljev in kmetov, vendar teh ni bilo. Hanžek je glede neudeležbe zaposlenih dejal, da se verjetno ne želijo izpostavljati.

Bratuškova: Kar je dogovorjeno s sindikati, velja tudi za novega lastnika

»Skladno s pogoji dogovora se številne zaveze Agrokorja nanašajo tudi na Mercatorjeve zaposlene in vključujejo ohranjanje obstoječega dogovora s sindikati. Predvidene sinergije združene skupine ne temeljijo na odpuščanju zaposlenih družbe poslovnega sistema Mercator, ki bi presegalo že napovedane ukrepe trenutne uprave družbe,« je poročilo povzela Bratuškova.

Po njenem mnenju to, kar je dogovorjeno s sindikati v Mercatorju, velja tudi za novega lastnika.

»To je zaveza, ki sem jo dobila, in v kolikor to, kar tukaj piše, ne bo spoštovano, bomo takoj in ostro ukrepali. Seveda pa je treba ne glede na to, kaj se je sedaj zgodilo, razmišljati o prihodnosti in lahko rečem, da sama ne bom nikoli dovolila, da se izkorišča slovenske delavce,« je še dejala.

To so tudi zagotovila Janka Medje

Glede na trditve predsednika uprave NLB Janka Medje pa je Bratuškova še enkrat poudarila, da je zapisano v poročilu Slovenskega državnega holdinga pravzaprav poročilo Medje: »To niso moje besede, to je papir, ki sem ga kot predsednica vlade dobila od Slovenskega državnega holdinga, podatki pa so tudi od NLB.«

Zaradi tega so prihajajoče volitve, na katerih se bodo državljani lahko po mnenju Bratuškove odločili za moderno, socialno slovensko državo in ne za državo, v kateri vladajo korupcija, tajkuni in prodaje slovenskih podjetij pod mizo, po njenih besedah zelo pomembne: »Te volitve so res zelo pomembne z vidika tega, v kakšni državi si želimo živeti. Jaz sem trdno prepričana, da je odgovor zelo jasen.«

Bratuškova je poudarila tudi, da je zelo zadovoljna nad objavljenimi ocenami bonitetne hiše Standard & Poor's za Slovenijo. To po njenem kaže, da mednarodni trgi, mednarodne finančne institucije zaupajo Sloveniji.