Čeprav so tako rekoč vsi poslanci poudarjali željo, da bi vladi, ki jo bo sestavil včeraj izvoljeni mandatar Miro Cerar, vendarle uspelo potegniti Slovenijo iz krize, pa so njihove napovedi, koliko možnosti za to tudi v resnici obstaja, različne. Kot so različne tudi napovedi, ali lahko bodoča Cerarjeva ministrska ekipa preživi štiriletni mandat.

Cerarjevo vlado lahko doleti usoda njenih treh predhodnic

»Če bo dejansko uresničila to, kar nakazuje v osnutku koalicijskega sporazuma, torej nadaljevala privatizacijo, udejanjila fiskalno pravilo, izvedla nove reze v socialo, bo Cerarjevo vlado verjetno doletela podobna usoda, kot je pretekle tri vlade. Takšni ukrepi bi namreč pomenili nadaljevanje politike, ki jo je leta 2009 začela Pahorjeva vlada, nato nadaljevala Janševa ekipa in do skrajnosti pripeljala vlada Alenke Bratušek,« meni vodja poslancev Združene levice Luka Mesec.

Po njegovem prepričanju je Cerar na volitvah dobil tako visoko podporo predvsem zaradi širine in nedorečenosti svojih predvolilnih nastopov, ki so omogočili, da so desničarji v njem videli konservativca in katolika, sredinci tehnokrata, ki se bo izogibal ideološkim temam, levičarji pa so ga zaradi družinskega pedigreja prepoznali kot levičarja. Sedaj pa je – tako Mesec – prišel čas, ko se bo Cerar o posameznih vprašanjih moral izreči in se tudi že izreka. A po prepričanju ZL na napačen način, »kar je zelo slaba popotnica za to, da bi lahko podporo v prihodnjih mesecih tudi zadržal«.

Po mnenju vodje poslancev NSi Mateja Tonina se bo prvo razočaranje med volilci pojavilo, ko bodo ugotovili, da je tudi SMC zgolj ena od številnih strank, v katerih so takšni in drugačni ljudje, ter da nihče ni brez napak. SMC je bila namreč postavljena kot brezmadežna stranka, nekatere afere posameznih članov, ki prihajajo na dan, pa to podobo brezmadežnosti že načenjajo. »Drugo razočaranje pa bo, ko bodo ugotovili, da samo novo in drugačno ne pomeni tudi boljše Slovenije,« dodaja Tonin.

A bo lahko imela prihodnja vlada po njegovi oceni dolgo življenjsko dobo, teoretično lahko brez večjih težav preživi tudi ves štiriletni mandat, saj bo imela v parlamentu zelo udobno in veliko večino. »Kar se tiče zadovoljstva ljudi, sprememb in boljšega življenja, pa sem pesimističen. Če bi verjel v to, da bi lahko nova vlada kaj bistvenega spremenila, bi bil eden najglasnejših zagovornikov, da bi NSi vstopila vanjo,« pravi Tonin.

Han: Nevarni bodo morebitni okostnjaki sedanje vlade

»Glede na to, kakšne želje so v koalicijski pogodbi izpostavili koalicijski partnerji, bo največja nevarnost za novo vlado to, da ji ne bo uspelo sestaviti proračuna. Zato bo zelo pomembno, kakšen bo vladni program, in zelo pozorno in natančno bo treba spremljati, kako ga nameravajo zastaviti,« pa prvo veliko težavo nove vlade vidi vodja poslanske skupine ZaAB Jani Möderndorfer. Po njegovi napovedi čakajo prihodnjo vlado, če ne bo naredila resnega rebalansa proračuna, v letu 2015 veliki problemi, proračun za naprej pa bo odvisen prav od tega rebalansa. Reševanje teh težav čaka novo vlado že čez mesec dni.

Vodja poslanske skupine SD Matjaž Han o perspektivi prihodnje vlade sicer ni želel govoriti. »Danes je vendarle treba biti malo optimističen in ji napovedati to, kar bo tudi dobro za državo – torej da bi zdržala štiri leta,« nam je dejal. Bo pa vlada Mira Cerarja po njegovem prepričanju ogrožena predvsem, če bi iz omar sedanje vlade v odhodu padlo preveč okostnjakov, zlasti takšnih, ki bi predstavljali veliko finančno obremenitev. To bi namreč pomenilo, da bi morali zaradi finančne konsolidacije narediti reze, kar bi lahko katero od koalicijskih strank vznemirilo in bi začela zaradi strankarskih kalkulacij pogojevati. »Slovenija nima več časa, da bi stranke kalkulirale, kaj je dobro za posamezno od njih,« ocenjuje Han, ki upa, da njihova stranka ne bo kalkulirala. Več možnosti za to pa pripisuje stranki DeSUS, saj ta gradi svoje preživetje na pokojninah, čeprav je država bistveno več kot to.

Cerar napoveduje kompetentne kandidate

Prva naloga novega mandatarja je, da v 15 dneh predlaga kandidate za ministre. Cerar je po včerajšnji izvolitvi napovedal, da bo iskanje kandidatov pospešil, vendar pa ne bo brezglavo hitel, saj si je bolje vzeti kakšen dan več in sestaviti dobro ekipo za ves mandat. Dorečeno je že, da bo vodenje finančnega ministrstva prevzel Dušan Mramor in da bosta v vladi oba predsednika koalicijskih partneric Karl Erjavec (zunanje ministrstvo) in Dejan Židan (kmetijstvo). O drugih imenih včeraj Cerar še ni želel govoriti. Je pa zagotovil, da bodo kandidati SMC za ministre kompetentni, takšne predloge pričakuje tudi od koalicijskih partneric. Zato je vprašanje, ali bo Cerar zadovoljen s kandidati, ki jih kot svoje glavne adute omenjajo v DeSUS: vodenje ministrstva za okolje in prostor naj bi prevzel nekdanji zdravstveni minister Tomaž Gantar, najverjetnejša kandidatka za vodenje ministrstva za kulturo je Julijana Bizjak Mlakar, minister brez listnice za Slovence v zamejstvu in po svetu pa naj bi ostal Gorazd Žmavc. Poleg Židana bosta ministra iz vrst SD po vsej verjetnosti Anja Kopač Mrak (delo) in Janko Veber (obramba). Vebra so sicer poslanci včeraj izvolili za podpredsednika državnega zbora, a ni zanikal možnosti, da bo na tem mestu le kratek čas in da se bo preselil v vladne vrste. Drugi podpredsednik DZ je včeraj postal poslanec DeSUS Primož Hainz.