Miro Cerar je s svojimi najtesnejšimi somišljeniki zgolj v nekaj mesecih sestavil listo kandidatov in prepričljivo slavil na volitvah. S podobnim manevrom je pred slabimi tremi leti uspelo tudi ljubljanskemu županu Zoranu Jankoviću, ki pa je imel v svojih vrstah kar nekaj znanih politikov. Med poslanci SMC prepoznavnih političnih obrazov ni. Tako tudi ni nikogar, ki bi v preteklosti že sedel v parlamentu. Še največ stikov z delom državnega zbora ima Miro Cerar, vendar kot strokovni sodelavec. V možnih prihodnjih koalicijskih partnericah se zato že postavlja vprašanje, kdo od poslancev SMC bi lahko prevzel vodenje parlamenta, če bi se zmagovalka volitev odločila, da to mesto zadrži zase.

Z liste Sanjska služba v poslansko klop

SMC pogosto povezujejo z nekdanjo LDS, a po besedah naših sogovornikov iz nekoč najmočnejše stranke nihče od 36 na nedeljskih volitvah izvoljenih poslancev ni imel vidnejše vloge v liberalni demokraciji. Ob tem dodajajo, da so se v SMC kandidaturi bivših članov LDS namenoma izognili. Imajo pa ti pomembnejšo vlogo pri postavljanju mreže na terenu. Še zlasti nekdanji generalni sekretar LDS Peter Jamnikar. Da ima ta z organizacijo in pridobivanjem terena bogate izkušnje, kaže tudi njegov manever pred dvanajstimi leti. Tedaj je namreč Jamnikarju v dvoboju za generalnega sekretarja uspelo premagati Bogdana Biščka, čeprav je bil ta kandidat predsednika Janeza Drnovška, ki se mu nasprotovanja v stranki praviloma niso dogajala.

Med novimi poslanci SMC so doktorji znanosti – med njimi Mitja Horvat z ljubljanske pravne fakultete in nekdanji član uradniškega sveta, ki »deli« službe v javnem sektorju, Bojan Dobovšek z mariborske fakultete za varnostne vede, ki je tudi strokovno sodeloval s protikorupcijsko komisijo, Milan Brglez z ljubljanske FDV, direktor državnega arhiva v času Pahorjeve vlade Dragan Matić... Veliko zmagovalko volitev bodo v parlamentu zastopali tudi kandidatka na listi Sanjska služba na nedavnih evropskih volitvah Ksenija Korenjak Kramar, Lilijana Kozlovič, načelnica Upravne enote Koper, Jasna Murgel z gospodarskega oddelka Okrožnega sodišča v Mariboru, nekdanji predsednik Mladinskega sveta Slovenije Kamal Izidor Shaker, direktorica Centra za socialno delo Trbovlje Irena Grošelj Košnik, dermatolog iz UKC Maribor Srečko Blažič, varstvoslovec in prostovoljni gasilec Simon Zajc, ki je bil tudi edini moški sodelavec revije Cosmopolitan...

Iz ozadja na ministrske položaje

Nekateri pomembnejši člani in simpatizerji SMC so ostali v ozadju. Nekaterim s kandidaturo ni uspelo, drugi so se odločili, da bodo stranki še naprej ponujali zgolj nekakšno civilnodružbeno podporo. Spomnimo, da so program nove stranke poleg že omenjenih Dobovška in Brgleza sooblikovali še Milojka Kolar, nekdanja državna sekretarka na ministrstvu za finance in direktorica Vzajemne, Aleksandar Kešeljević, Jože Artnak (nekdanji LDS), Mitja Sojer (podjetnik, frizer), agrarni ekonomist Emil Erjavec, zdravnik Alojz Ihan, Andreja Jerina, državna sekretarka na ministrstvu za kmetijstvo in okolje... Nekateri od njih so ob ustanavljanju stranke politični angažma odločno zavrnili, njihova imena pa po nedeljski zmagi SMC ponovno prihajajo na dan, saj se jih (kot na primer Kešeljevića ali Kolarjevo) omenja kot primerna za vodenje posameznih resorjev ali za državnosekretarska mesta.

Prav tako se je nekaj bolj znanih imen znašlo tudi v izvršnem odboru in svetu stranke SMC, ki je bila ustanovljena v začetku junija. Med njimi najdemo na primer tudi nekdanjega zaposlenega v vladni službi za podnebne spremembe Jureta Lebna, ki je bil nekaj časa v igri za direktorja nesojenega direktorata za trajnostni razvoj. V preteklosti je med drugim vodil že ugasli vladni center za obnovljive vire in varstvo okolja iz Pivke, znan pa je tudi kot idejni oče nesojene sporne donacije avtomobilov BMW vladi v zameno za vložek v gradnjo sončnih elektrarn. V parlament ni uspelo priti članu izvršilnega odbora Gregorju Jagodiču, svetovalcu za stike z javnostjo na ljubljanski univerzi, prej pa novinarju na javni televiziji, ki je Cerarju pomagal pri izvedbi kampanje. Prav tako je članica izvršilnega odbora hčerka nekdanje vodje okrožnega državnega tožilstva v Mariboru Elizabete Györkos Vesna Györkös Žnidar, katere ime se pojavlja v igri za pravosodno ministrico.