Ker je Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS) v letošnjem letu bolje posloval, se je v zdravstveno blagajno nateklo dodatnih okoli trideset milijonov evrov. Če bo sklepe upravnega odbora potrdila tudi vlada, bodo denar namenili za skrajšanje čakalnih dob, s 16,7 milijona evrov pa bodo razširili zdravstvene programe.

Da bi to dosegli, so odpravili 20-odstotno znižanje sredstev amortizacije. Pred petimi leti so namreč zaradi finančne krize sredstva za amortizacijo znižali, dvakrat po dvajset odstotkov. »Zdaj nekaj tega denarja vračamo, ker se zavedamo, da je lahko varčevanje pri investiranju v medicinsko opremo le začasen ukrep,« je ukrep komentiral Damjan Kos, direktor sektorja za informiranje in odnose z javnostjo ZZZS.

Kljub temu da bo zavarovalnica vrnila del denarja za amortizacijo, pa to ne lajša skrbi zdravstvenih ustanov, je prepričan Metod Mezek, direktor Združenja zdravstvenih zavodov. Opozarja, »da se izgube v zdravstvenih ustanovah večajo, denar za dodaten program pa bo stanje samo poslabšal«.

Kljub očitkom izvajalcev bolnišnične dejavnosti na ZZZS menijo, da je treba denar nameniti bolnikom, saj podatki kažejo, da se čakalne dobe pri nekaterih specialističnih ambulantah in operacijah zaradi staranja prebivalstva izrazito daljšajo.

Dodatnih 50 zaposlitev

Z dodatnim denarjem želijo na ZZZS prihodnje leto zagotoviti več cepiv proti pnevmokoknim okužbam dojenčkov, razširiti pa želijo tudi program Svit na prebivalce, stare od 69 do 74 let.

Da bi zmanjšali čakalne dobe za operacije, bo ZZZS od sedaj namenil dodatnih 2,2 milijona evrov za endoproteze kolka, kolena in gležnja, koronografije, ortopedske operacije rame in hrbtenice, operacije na stopalu, operacije ušes, nosu, ust in grla, žolčnih kamnov, operacije na ožilju in kile. »Dodaten denar bi pomenil okvirno 2500 več naštetih operacij,« so še pojasnili na ZZZS.

Krajše čakalne vrste bodo prihodnje leto tudi v specialističnih ambulantah, za preiskave z magnetno resonanco, ortodontijo, fizioterapijo in dihalne teste. V ta namen bodo za 6,6 milijona evrov razširili program specialističnih ambulant in preiskav z magnetno resonanco. Tako naj bi v prihodnjem letu dobili 28 novih specialističnih ambulant, največjo širitev pa predvidevajo pri kardioloških ambulantah. To bi pomenilo dodatnih petdeset zaposlenih.

Dobaviteljem dolgujejo okoli 120 milijonov evrov

Mezka najbolj skrbijo neplačane obveznosti zdravstvenih ustanov do dobaviteljev, ki so dosegle že 120 milijonov evrov. Poleg tega opozarja tudi na (pre)nizke cene zdravstvenih storitev, saj so se te v preteklih petih letih izredno znižale, zato meni, da je čas, da se spet začnejo zviševati. »Zdravstvo je podcenjeno, denar dajemo za dodatne ukrepe, s čimer se podcenjenost samo še poglablja.«