Bolniki v zadnjih mesecih opažajo, da se je nenadno skrčil obseg fizioterapij, ki jim pripadajo brez plačila. Prej bi dobili deset fizioterapij, zdaj pa le še osem, se pridušajo ob okrevanju po operacijah in poškodbah. Sprašujejo se, ali gre znova za tiho krčenje pravic zaradi varčevanja.

Na Zavodu za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS) trdijo, da zgolj uvajajo več reda pri delu fizioterapevtov. Bolniki bodo po njihovem imeli »toliko fizioterapij, kolikor jih potrebujejo«.

Fakin: Skrb je odveč

Generalni direktor ZZZS Samo Fakin je poudaril, da spremembe niso uperjene zoper bolnike in da želijo zgolj poskrbeti, da bi fizioterapija bolj ustrezala dejanskim potrebam. Doslej je vsak bolnik ne glede na težave na obravnavo prišel po desetkrat – tako je določala zelena knjiga, po kateri že desetletja obračunavajo zdravstvene storitve. Po novem bodo morali zdravniki in fizioterapevti o tem odločati bolj vsebinsko. Ob blažjih težavah bo imel bolnik šest do osem fizioterapij, ob zahtevnejših pa tudi do dvanajst, torej več kot danes. »Tudi če bo posameznik namesto desetkrat na fizioterapijo prišel osemkrat, naj ga ne skrbi. Če to ne bo pomagalo, naj gre k svojemu zdravniku, ki ga lahko napoti na dodatne terapije,« svetuje Fakin.

Hkrati pa uvajajo tudi širše spremembe v fizioterapiji. Doslej je obračunavanje, pri katerem je pri izplačilih javnim zavodom in zasebnikom štelo le število storitev, iz javne mreže izrivalo zahtevnejše terapije. V velikem delu Slovenije pacienti na primer niso imeli dostopa do ročne limfne drenaže, ugotavljajo na ZZZS. Namesto »splošne« fizioterapije, ki jo je spodbujal dosedanji obračunski model, nameravajo tako finančno spodbujati zahtevnejšo in specializirano fizioterapijo, ki terja dodatna znanja.

Poleg tega bodo morali fizioterapevti pri vsakem bolniku spremljati učinke terapije in poročati o napredku. Na ZZZS poudarjajo, da so spremembe pripravljali v sodelovanju s stroko in da bodo za bolnike dobre. Z njimi naj bi se izognili štancanju storitev ne glede na učinke in bolnikove potrebe, pričakujejo pa tudi skrajševanje čakalnih dob. Te znašajo za prvi obisk ob kroničnih težavah celo do pol leta, ob akutnih boleznih pa tudi po tri mesece.

Bolnike spremembe zmedle

A med bolnike so spremembe, ki jih na ZZZS niso javno predstavili, očitno zanesle precej nezadovoljstva in zmede. Nekateri med njimi so se obrnili tudi na zastopnike pacientovih pravic. »Kako bo manjše število ur fizioterapije vplivalo na posameznikovo zdravje, je težko reči. Se pa razpoloženje med bolniki opazno slabša. Pričakujejo, da jim bo brez plačila v prihodnje na voljo še manj,« je pojasnil novomeški zastopnik Robert Sotler. Ker na področju pravic iz zavarovanja zastopniki nimajo pristojnosti, je bolnike ob krčenju fizioterapije po odgovore napotil na ZZZS. Tudi mariborski zastopnik Viktor Pilinger nam je povedal, da mu je več bolnikov omenilo krčenje fizioterapevtskih obravnav. »Šlo je za ljudi z bolečinami v hrbtenici, sklepih...« je pristavil.

Odstranjevanje bradavic vse pogosteje iz lastnega žepa

Tudi pri težavah z bradavicami bolniki opažajo, da je njihovo odstranjevanje, ki so ga včasih v zdravstvu opravili mimogrede in zastonj, v zadnjem času postalo plačljivo. »Kožne izrastke, zlasti bradavice, marsikje odstranjujejo samoplačniško. Delno se to sicer razlikuje od ustanove do ustanove. Izrivanje teh manj pomembnih posegov v samoplačništvo je sicer v skladu z usmeritvami, da je treba dati prednost pomembnejšim storitvam. Vseeno pa me skrbi, da to v resnici ne bo pomenilo kaj več denarja za druge storitve,« ugotavlja ljubljanska zastopnica pacientovih pravic Duša Hlade Zore. Samo Fakin pojasnjuje, da odstranjevanja bradavic, ko je šlo le za estetsko težavo, tudi doslej niso financirali. Ali bodo za to brezplačno poskrbeli, je stvar javnih zavodov. »Res pa ob zmanjšanju prilivov vse bolj iščejo možnosti ponujanja samoplačniških storitev,« opaža.