Vrtnarji na žalost poznamo bramorja. Podzemna žuželka, ki naredi veliko škodo na domačem vrtu. Hitro se razmnožuje in še hitreje uničuje naš pridelek. Na srečo obstaja povsem naravna rešitev v obliki nematod.
Nematode so naravne
Vrtnarji poznamo in se borimo proti številnim talnim škodljivcem. Ker na domačem vrtu ne želimo uporabljati močnih, kemičnih sredstev, uporabljamo naravne organizme – nematode proti bramorju Nemastar. Da bomo resnično učinkoviti proti bramorju, moramo vedeti, kako dolg je njegov življenjski cikel. Ta podatek nam pove, koliko let moramo tretirati zemljo, da ga resnično uničimo. Bramor živi tri leta. Priporočam, da se nematode uporabi vsaj dvakrat na leto, spomladi in jeseni. V primeru bramorja; vrtnar naj tretira 2x na leto in 3 leta zapored. To pomeni 6x tretirana zemlja z nematodami.
Kaj so nematode
Nematode so živali in spadajo med talne organizme. To so preprosti, brezbarvni, valjasti črvi. Ker živijo v zemlji, potrebujejo za svoj obstoj in delovanje dovolj vlage. So razširjene po celem svetu. A na kmetijskem področju lahko uporabljamo le domorodne, to so tiste, ki so prisotne v slovenski zemlji.
Nematode so zelo številčne in poznamo različne vrste, ki delujejo proti točno določenim škodljivcem. In zato vedno uporabimo prav namenske, specializirane vrste za rešitev obstoječe težave na domačem vrtu. Nematode proti bramorju so Nemastar. Nimamo težav samo na zelenjavnem vrtu z ogrci in bramorjem. Številni poznamo objedene liste lovorikovcev, rododendronov. To povzročajo hrošči rilčkarji. Zato je zelo pomembno, da v začetku pomladi (marec, začetek aprila, odvisno od leta) tretiramo tla pod omenjenimi grmovnicami. Tako uničimo ličinke, ki prezimujejo v tleh. Te namreč najdemo okoli koreninskega vratu rastline, kjer objedajo korenine.
Kako jih uporabljamo
Nematode proti bramorju Nemastar se v zemlji premikajo s pomočjo vode, zato je zelo pomembno, da vzdržujemo rahlo vlažno zemljo še vsaj 2 – 3 tedne po aplikaciji. Tako se lahko mirno premikajo in iščejo škodljivce v zemlji. Škodljivce najdejo preko izločkov žuželk (vonj) ali po izvoru njihove toplote ali izločanju CO2 (dihanje). Uporabljamo jih samo v toplem delu leta. Aktivne so v različnih temperaturnih območjih: večina pri temperaturi tal 13 – 28 °C, nekatere pa tudi že pri nizkih temperaturah tal, višjih od 8 °C. Ko se temperatura tal segreje, so tudi škodljivci bolj aktivni in se pririjejo proti površini z namenom prehranjevanja s koreninami, gomolji naših rastlin. To je v kontinentalni Sloveniji od sredine marca dalje. V tem času so padavine dovolj pogoste in s tem je tudi aktivno in učinkovitost nematod na vrhuncu. Nematode so občutljive na UV sevanje, zato jih na zemljo apliciramo v večernem ali oblačnem delu dneva. V zemlji potrebujejo za življenje kisik, zato bodo najbolj učinkovite v rahli oziroma razrahljani zemlji.
Vanes Husić, univ. dipl. inž. agr., Metrobov strokovnjak