Marinc je marca pozval upnike Merfina, naj založijo sredstva za izpodbojne tožbe proti nekdanjemu vodstvu podjetja Merfin v stečaju, ki nima nikakršnega premoženja. S tožbami, ki se nanašajo predvsem na sporno delitev dividend, bi lahko iztržili 21,2 milijona evrov, vendar bi bilo najprej potrebno založiti okrog 900.000 evrov za vodenje pravd.

Na poziv se je odzvala tretjina upnikov

Čeprav je Marinc odgovore upnikov pričakoval že aprila, so pogovori o sodelovanju upnikov pri financiranju stečajnega postopka potekali vse do konca junija. Na poziv pa se je odzvala tretjina upnikov, večina negativno.

Dva upnika sta vendarle izrazila pripravljenost, da založila sredstva v sorazmerju s prijavljenimi in priznanimi terjatvami. En upnik pa je izrazil velik interes in načelno pripravljenost, vendar pogoji, pod katerimi je bil pripravljen založiti sredstva, niso bila skladna z insolvenčno zakonodajo.

Marinc tako v rednem poročilu, ki je bilo danes objavljeno na spletnih straneh Agencije RS za javnopravne evidence in storitve, ugotavlja, da upniki niso pripravljeni založiti sredstev v taki višini in na takšen način, da bi to zadostovalo za neovirano nadaljnje vodenje postopka.

Prošnja za brezplačno pravno pomoč?

V pogovoru z upniki so se pojavile različne druge ideje. Ena izmed njih je bila prošnja za brezplačno pravno pomoč, ki pa v takšnih primerih ni bila še nikoli uporabljena in po mnenju nekaterih pravnih strokovnjakov ne more biti namenjena kritju stroškov v stečajnem postopku.

Govora je bilo tudi o poravnavi z nekaterimi toženimi strankami, vendar po več neformalnih stikih do kakšnih konkretnejših pogovorov ni prišlo. "Vsi namreč zelo dobro poznajo dejstva in vedo, da sem kot stečajni upravitelj brez podpore upnikov povsem brez moči, zato je taktiziranje razumljivo," pojasnjuje Marinc.

Med pogovori je Marinc zaprosil sodišče za odlog vseh aktivnosti v pravdnih postopkov za izpodbijanje pravnih dejanj do konca avgusta. Vendar v dveh primerih sodišče ni pritrdilo prošnji, kar je po mnenju Marinca jasen znak, da sodišče ne bo več toleriralo njihovega zavlačevanja.

Marinc tako ocenjuje, da je skrajni rok za iskanje rešitev potekel in da je potrebno stečaj v izogib nastajanju novih stroškov čim prej zaključiti brez razdelitve stečajne mase med navadne upnike, saj Merfin ni imel nikakršnega premoženja razen delnic Merkurja, ki so jih zavarovani upniki že zasegli.

V stečaju Merfina je bilo sicer prijavljenih 471,5 milijona evrov terjatev. Ob HTC Dva sta velika upnika še Hypo banka in Sava. Poleg tega so večmilijonske terjatve prijavila še druga podjetja, od kranjskega Iskratela do idrijskega H&R.