Preveč stavili na hitrorastoče Kitajce, Indijce in Brazilce

Svetovno gospodarstvo bo letos raslo po 3,5-odstotni, prihodnje leto pa po 3,9-odstotni stopnji, v najnovejšem poročilu World Economic Outlook ocenjuje IMF. Strokovnjaki sklada so tako napoved za letošnje leto znižali za 0,1 odstotne točke, za leto 2013 pa za 0,2 odstotne točke.

Kot so pojasnili v MDS, je položaj svetovnega gospodarstva slabši, kot se je zdelo aprila, ko so pripravili zadnjo revizijo. Četudi je bila rast svetovnega BDP doslej le malenkost pod pričakovanji, se namreč tveganja za njeno upočasnjevanje močno povečujejo, so zapisali v najnovejši četrtletni reviziji gospodarske napovedi.

Napovedi rasti MDS so namreč temeljile na predpostavki, da se bo evropska kriza zmanjšala ter da bo spodbujanje kitajskega gospodarstva in nasploh gospodarstva velikih hitro rastočih gospodarstev, kot sta še Indija in Brazilija, s strani vlad pripomoglo k njihovi rasti, kar pa se ni zgodilo. Kot so dejali v IMF, ''brez teh dejavnikov svetovno gospodarstvo ne more rasti po prejšnjih napovedih.'' MDS je napoved za Kitajsko za letos znižal za 0,2 odstotne točke na osem odstotkov, ob tem pa opozoril, da za drugo največje gospodarstvo na svetu še vedno obstaja možnost "trdega pristanka".

Evropa mora spremeniti svojo gospodarsko politiko

Poleg tega so opozorili, da bi tudi te napovedi znale bit preveč optimistične, če Evropa ne bo posegla po še bolj radikalnih načinih za zmanjševanje denarne krize in če se njena gospodarska politika ne premakne naprej v spodbujanju gospodarstva.

MDS dodaja, da sta poplava cenejših kreditov ECB in dolgoročno prestrukturiranje kreditov močno omilila letošnjo krizo evro območja. Opozarjajo pa, da so tako italijanske kot španske prošnje za pomoč močno destabilizirale trge in zatrle gospodarsko rast na Kontinentu. Evropa potrebuje močnejšo bančno unijo in med-kontinentalnega poroka depozitov, opozarja MDS, ter strukturne reforme in dolgoročne načrte za proračun, iz katerega naj bodo določena sredstva namenjena le državam, ki se na vsak način trudijo dokazati zunanjim investitorjem svojo finančno stabilnost. "Pritisk finančnih trgov in tujine na periferne države območja evra se je povečal," so poudarili.

Bogomir Kovač, profesor ekonomske fakultete, je za Dnevnik.si povedal, da je težava Evrope predvsem ta, da je veliko stavila na zunanji izvoz. Podobno, kot večina svetovnega gospodarstva, je namreč tudi Evropa vsaj začasno rešitev za ''zagon'' gospodarstva v začetku recesije videla v izvozu v azijsko regijo, torej predvsem na Kitajsko. S tem, ko se je gospodarstvo slednje ohladilo in se je začel zapirati izvoz vanjo, je rešilna bilka izginila. ''Evropa nima razvite investicijske potrošnje,'' je dejal Kovač in dodal, da opozorilo MDS Evropi, velja predvsem kot nasvet, naj spremeni svojo dosedanjo gospodarsko politiko in predvsem pospeši svojo lastno notranjo potrošnjo.

Japonci in Nemci celo navzgor

V EU je sklad napoved rasti britanskega BDP znižal za 0,6 odstotne točke na 0,2 odstotka, napoved rasti francoskega BDP pa za 0,1 odstotne točke na 0,3 odstotka.

Za Španijo je ocenil, da se bo njeno gospodarstvo skrčilo za 1,5 odstotka, kar je 0,4 odstotne točke več od prejšnje napovedi. Madrid naj bi recesijo beležil še celo prihodnje leto, medtem ko je sklad pred tremi meseci ocenjeval, da se bo četrto največje gospodarstvo v območju evra leta 2013 vrnilo na pot rasti.

V MDS državam, kot sta Španija in Italija, svetujejo, da poudarek s kratkoročnih fiskalnih ciljev prenesejo na srednjeročne ukrepe in reforme in tako poskrbijo za več prostora za gospodarsko rast. Prevelik pritisk politike na varčevanje lahko v državah, kot so Irska, Portugalska in Španija, izjalovi trud, so poudarili in pri tem spomnili na dogajanje v Grčiji.

Je pa MDS denimo revidiral navzgor napoved letošnje rasti za Japonsko in Nemčijo, in sicer za 0,4 odstotne točke na 2,4 odstotka oz. za 0,4 odstotne točke na en odstotek.

Ostre besede tudi za ZDA, a Evropa ostaja ključen problem

Države, za katere se predvideva največje znižanje gospodarske rasti sta tako Brazilija, kot Indija, saj sta se njuni ekonomiji letos povsem ohladili. Napoved 6,1-odstotne rasti indijskega bruto domačega proizvoda (BDP) za letos je nižja za 0,7 odstotne točke, 2,6-odstotne rasti brazilskega BDP pa za 0,6 odstotne točke. Sledijo tudi novo industrializirane azijske države, kot sta Koreja in Singapur, ter države, ki jih je prizadela globalna ohladitev gospodarstva, kot je na primer Velika Britanija. MDS je napoved za Kitajsko za letos znižal za 0,2 odstotne točke na osem odstotkov, ob tem pa opozoril, da za drugo največje gospodarstvo na svetu še vedno obstaja možnost "trdega pristanka".

MDS je nekaj ostrih besed namenil tudi ameriški ekonomiji, rast so jim znižali za 0,2 odstotne točke. Pozvali so jih, naj se izognejo ''fiskalnemu prepadu'' in primerno ''dvignejo strop državnega zadolževanja'' – za dobro njihovega in tudi svetovnega gospodarstva.

Kljub temu so zaključili, da je rešitev krize v evro območju trenutno daleč najbolj pomembna in ključna.

Tabela z napovedano rastjo v odstotkih: Na levi najdete območje sveta - od skupnega svetovnega gospodarstva, prek evro območja, ZDA, Japonske, VB, Kitajske, Brazilije, Indije do Rusije. Srednja stolpca predstavljata današnje napovedi MDS, skrajna desna stolpca pa napovedi, ki jih je sklad izdal aprila letos.

(foto: IMF)