Da ostaja aktivnost v gradbeništvu še naprej nizka, opozarjajo tudi na Uradu za makroekonomske analize in razvoj (Umar), kjer so v prvi tretjini leta opazili zastoj pri gradnji inženirskih objektov, ki ga povezujejo z zaostrenim položajem v javnih financah. V nasprotni smeri se je na drugi strani gibala gradnja nestanovanjskih stavb, ki se je v začetku leta krepila ter v marcu in aprilu že presegla lanskoletne ravni.

A v mesecu maju je sledil padec. Vrednost gradbenih del na nestanovanjskih stavbah je bila nižja za 17,6 odstotka, medtem ko je vrednost gradenj stanovanjskih stavb strmoglavila skoraj za tretjino. Kljub temu ostaja vrednost gradbenih del na stanovanjskih stavbah v letošnjem letu podobna kot v enakem obdobju lani, k čemur sta največ prispevali izjemni rasti v februarju in marcu. Na področju gradbenih inženirskih objektov se sočasno nadaljujejo izrazito negativni trendi, saj se je obseg gradbenih del maja na letni ravni znižal še za nadaljnjo četrtino.

Vse tako kaže, da se bo krčenje v gradbeništvu nadaljevalo vsaj še v bližnji prihodnosti, saj se vrednosti na novo sklenjenih pogodb in pogodb na zalogi niso bistveno zvišale. Čeprav se je vrednost na novo sklenjenih pogodb v začetku leta res malce okrepila, je v prvih štirih letošnjih mesecih že za kar 15,4 odstotka nižja kot v enakem obdobju lani. Manjša pa je tudi količina zaloge pogodb, ki je v enakem obdobju zabeležila le za 0,1 odstotne točke nižji padec.