Na najvišje mesto med skupno 271 regijami, ki v klasifikaciji statističnih teritorialnih enot (NUTS) sodijo na raven NUTS 2, se je sicer uvrstil ožji London s 332 odstotki povprečja celotne EU, na najnižje mesto pa regija Severozahodna Bolgarija, ki je dosegla 27 odstotkov povprečja sedemindvajseterice. Ožjemu Londonu sta v letu 2009 sledila Luksemburg (266 odstotkov), ki je celoten obravnavan kot ena regija, in Bruselj (223 odstotkov), so sporočili iz evropskega statističnega urada.

Tako Zahodna kot Vzhodna Slovenija sta v luči močnega upada BDP v času najhujše gospodarske krize leta 2009 nazadovali glede na povprečje v obdobju 2007-2009. V tem obdobju je namreč Zahodna Slovenija v povprečju dosegala 106,6 odstotka, Vzhodna Slovenija pa 73,3 odstotka povprečne razvitosti EU. Skupno sicer 125 odstotkov povprečja sedemindvajseterice presega 39 regij, od tega osem iz Nemčije, pet z Nizozemske, po štiri iz Italije in Avstrije, tri iz Belgije, Španije in Velike Britanije, dve s Finske ter po ena s Češke, z Danske, iz Irske, Francije, s Slovaške, Švedske in iz Luksemburga.

Vpliv dnevnih migracij

Pri tem je po opozorilih Eurostata potrebno upoštevati, da na BDP na prebivalca v nekaterih regijah občutno vplivajo dnevne migracije delavcev. V nekaterih regijah dnevni migranti namreč toliko dvignejo povprečni BDP, kot ga ne bi zmogli doseči zgolj prebivalci tiste regije. Zaradi tega je v nekaterih regijah povprečni BDP precenjen, v nekaterih pa podcenjen, opozarja Eurostat.

Na dnu lestvice se tik pred bolgarsko regijo Severozahodna Bolgarija uvrščata regija Severna in Osrednja Bolgarija ter Severozahodna Romunija (obe dosegata 29 odstotkov). Med 65 regijami, ki dosegajo manj kot 75 odstotkov povprečnega BDP v celotni EU, jih je 15 s Poljske, po sedem s Češke in iz Romunije, šest z Madžarske, pet iz Bolgarije, po štiri iz Grčije, Francije in Italije, po tri iz Portugalske in s Slovaške, dve iz Velike Britanije ter po ena iz Španije, Slovenije, Estonije, Latvije in Litve.