Te naj bi jim tako Banka Slovenije predstavila šele v prihodnjih tednih, kar bo "pat položaj" v NKBM še za vsaj nekaj časa podaljšalo. Kot smo v Dnevniku razkrili včeraj, je s položaja predsednika uprave že v torek odstopil predsednik uprave Andrej Plos. Nadzorni svet, ki ga vodi Dušan Jovanovič, katerega odstop že več tednov zahteva več članov in Agencija za upravljanje kapitalskih naložb (AUKN), pa naj bi o načinu izbire Plosovega naslednika razpravljal na jutrišnji seji.

Kljub nekaterim drugačnim napovedim včerajšnji sestanek na Banki Slovenije po naših informacijah ni prinesel ničesar novega. Kot smo neuradno izvedeli, naj bi guverner Marko Kranjec, ki se v primeru novih razkritij nepravilnosti v NKBM ne bo mogel izogniti vprašanjem o kakovosti nadzora Banke Slovenije nad njenim poslovanjem v zadnjih letih, še največ poudarka dal odtekanju informacij v medije. Nadzornikom, ki bodo v prihodnjih tednih očitno brez pomoči ugotovitev Banke Slovenije obravnavali poročilo banke za leto 2011, naj bi tako odredil, da morajo sume spornih poslov razčiščevati za zaprtimi vrati.

To zelo verjetno pojasni, zakaj o včerajšnjem sestanku iz uradnih virov ni bilo mogoče izvedeti ničesar. Tudi Jovanovič ga tako v včerajšnji v izjavi za medije ni niti omenil. A "zapiranje" informacij v banki, ki ima daleč največ delničarjev, je včeraj vznejevoljilo tudi AUKN. Potem ko so iz NKBM šele po razkritju v našem časniku včeraj dopoldne prek spletnega portala ljubljanske borze sporočili, da je Plos v torek nadzornemu svetu poslal "predlog odstopne izjave", so v agenciji včeraj poudarili, da "bi morala NKBM kot javna delniška družba delničarje obveščati ažurno in celovito".

A čeprav so predstavniki AUKN že poleti zahtevali revizijo spornih poslov banke, v začetku februarja pa so se na temo NKBM sestali z Banko Slovenije, Kranjec očitno kot enega od razlogov za težave banke, ki je imela že konec lanskega septembra za 634 milijonov evrov slabih posojil od skupaj 4,6 milijarde evrov bruto posojil, vidi prav agencijo. Na nedavni okrogli mizi združenja bank je tako izjavil, da je prav AUKN "precej prispevala k napetostim med nadzorniki in upravami državnih bank". Pri tem velja spomniti, da so med nadzorniki, ki naj bi na sejah opozarjali na domnevno prepočasno razčiščevanje nasedlih naložb banke, tudi tisti, ki so bili na položaj imenovani na predlog AUKN.

Da bo mera protislovij polna, guverner po dostopnih informacij na včerajšnjem sestanku od nadzornega sveta ni zahteval, naj čim prej sproži postopke za razrešitev nekdanjega predsednika uprave Matjaža Kovačiča iz organov tujih bank, ki so v večinski lasti NKBM. Kot smo že poročali, je Kovačič vodil nadzorni svet hrvaške družbe KBM Projekt v času, ko naj bi se ta prav po ugotovitvah Banke Slovenije, ki jih je ta naznanila pristojnim organom, zapletel v sporne zemljiške posle na Hrvaškem. Kljub temu Kovačič, ki ni več zaposlen v NKBM, po javno dostopnih podatkih še vedno vodi nadzorni svet avstrijske Adrie Bank in upravni odbor srbske Credy banke. Ko smo pred časom v NKBM spraševali, kdaj nameravajo začeti postopke za Kovačičevo zamenjavo v vodstvenih organih tujih bank, so odgovorili, da je to stvar nadzornega sveta banke.

primoz.cirman@dnevnik.si