Svetovna raziskava podjetništva Global Entrepreneurship Monitor (GEM) za 54 držav sveta, ki jo je v San Franciscu predstavil neprofitni akademski konzorcij, ugotavlja, da je bilo lani največ podjetniške aktivnosti na Kitajskem (24 odstotkov), v Čilu (23,7 odstotka) in v Peruju (22,9 odstotka). Med evropskimi državami jo je bilo lani največ na Slovaškem (14,2 odstotka) ter v Latviji in Turčiji (obe 11,9 odstotka), najmanj pa v Rusiji in na Danskem (obe 4,6 odstotka) in, kot omenjeno, v Sloveniji (3,65 odstotka), so sporočili z Inštituta za podjetništvo in management malih podjetij na Ekonomsko-poslovni fakulteti Univerze v Mariboru, ki je nosilec raziskave za Slovenijo.

Slovenija je med vsemi 54 državami, ki so lansko leto sodelovala v GEM, po indeksu TEA zadnja. TEA indeks meri zgodnjo podjetniško aktivnost, to je odstotek odraslega prebivalstva, ki je v začetnih fazah podjetniškega podjetniškega procesa. Vanj so vključeni nastajajoči podjetniki (tisti, ki so šele začeli aktivnosti, da bi ustanovili podjetje ali imajo podjetje manj kot tri mesece) in novi podjetniki (posamezniki, ki imajo podjetje od treh mesecev do treh let in pol). V TEA indeksu niso zajeta podjetja, ampak posamezniki v zgodnjih fazah svoje podjetniške kariere.

Ugodnejšo sliko za Slovenijo kaže zgodnja podjetniška aktivnost žensk v letu 2011. Lani jih je bilo v Sloveniji 35,7 odstotka, medtem ko je bilo leto prej med novimi in nastajajočimi podjetniki 28,9 odstotka žensk. Na lestvici z najvišjim deležem žensk sta Tajska in Singapur, med evropskimi državami pa izstopa Švica, kjer je med nastajajočimi in novimi podjetniki polovica žensk. Med evropskimi državami ji sledi Rusija. V Sloveniji se je lani povišal tudi delež žensk med ustaljenimi podjetniki, kjer je država v primerjavi z inovacijskimi gospodarstvi v preteklosti najbolj zaostajala, in sicer na dobrih 30 odstotkov. Ali gre za spremenjeno dolgoročnejšo značilnost v strukturi slovenskega podjetništva, bodo, kot ugotavljajo na inštitutu, pokazale šele raziskave v prihodnjih letih.

Delež podjetnikov znotraj obstoječih podjetij - vodijo jih notranji podjetniki, ki vzpostavljajo za svojega delodajalca nove izdelke ali storitve ter nove poslovne enote in podjeme - je bil lani v Sloveniji zelo visok (4,1 odstotka), s čemer se je Slovenija uvrstila na 12. mesto med 52 državami. V notranjem podjetništvu sicer vodi Švedska s 13,5 odstotka, sledita ji Danska (9,2 odstotka) in Belgija (8,6 odstotka).

Na 47. mestu od 54 držav

Lani se je nadaljevalo tudi predlansko upadanje zaznavanja poslovnih priložnosti. Slovenija je na tem področju z 18 odstotki pristala na 47. mestu med 54 državami. Na prvem mestu je Kolumbija s 73 odstotki, sledijo ji Švedska, Peru in Norveška. Na zadnjem mestu sta med azijskimi državami Japonska in Koreja, med evropskimi pa grozd držav z gospodarskimi težavami: Grčija, Španija, Madžarska in Portugalska. Ne moremo pa kar tako primerjati teh držav, ne da bi upoštevali njihovo stopnjo stopnjo razvitosti, saj je lahko narava zaznane poslovne priložnosti v visoko razviti državi pomembno drugačna kot v nerazviti, opozarjajo na inštitutu.

Podjetniki v Sloveniji so po raziskavi GEM prepričani, da so se sposobni ukvarjati s podjetništvom, saj 51 odstotkov prebivalstva meni, da ima za to potrebne sposobnosti in veščine. S tem se je Slovenija uvrstila na 19. mesto. Raziskava GEM še kaže, da podjetništvo v svetu kljub gospodarski krizi ostaja pomemben dejavnik razvoja. Ocenjeno je, da je bilo v letu 2011 okrog 388 milijonov podjetnikov aktivno vključenih v zagon in poslovanje novih podjetij. Kot so zagotovili na Inštitutu za podjetništvo in management malih podjetij, bodo naredili podrobnejšo analizo, zakaj v Sloveniji zgodnja podjetniška aktivnost še naprej upada.