Samo lani je namreč Perspektiva FT kupila za 920 milijonov evrov in prodala za 922,5 milijona evrov kratkoročnih finančnih naložb, v Skupini Perspektiva pa je bilo lani opravljenih za kar 1,5 milijarde evrov nakupov in prav toliko prodaj finančnih naložb. Skupno torej več kot tri milijarde evrov, kar je denimo trikrat več, kolikor je znašal lanskoletni promet vseh borznih članov Ljubljanske borze skupaj.

Po naših informacijah naj bi glavnino poslov predstavljale transakcije s potrdili o bančnih vlogah, manjši del pa posli z obveznicami, kar nam je potrdil tudi Južna. "Perspektiva FT nastopa kot kupec in prodajalec pri trgovanju s potrdili o vlogah, pri teh poslih pa sodelujemo z več slovenskimi bankami in pravnimi osebami. Točnega zneska, ki ga vrtimo na trgu, ne morem razkriti, saj je to poslovna skrivnost," nam je povedal Južna in zatrdil, da njihova marža pri teh poslih znaša manj kot 0,1 odstotka od skupnega prometa.

Ker se potrdila o vlogah prenašajo s posebno izjavo, tako imenovano indosamentno izjavo, ni mogoče preveriti, za koga pri teh poslih sploh posreduje Južna. Med strankami Perspektive FT pa je tudi Petrol, ki je prek več podjetij v okoli 10-odstotni lasti Južne. Južna je med drugim tudi član Petrolovega nadzornega sveta, toda zatrdil je, da je Petrol le ena izmed njihovih manjših strank. Petrol je sicer lani od Perspektive FT in Vizije Holding Ena kupil za 54,5 milijona evrov potrdil o vlogah in jih prodal za 49,1 milijona evrov. Ker ti finančni instrumenti niso standardizirani (obrestna mera in ročnost je odvisna od dogovora med banko in prvotnim investitorjem), zanje ne obstaja organizirani trg, prav tako je lastništvo potrdil o vlogah dejansko znano le njihovemu imetniku, posredniku in banki, ki ji mora posrednik poročati o vsakem prenosu lastništva. Potrdila o vlogah so na razvitih trgih sicer zelo razširjena, saj podjetjem omogočajo investiranje presežnih likvidnih sredstev za krajši rok, pri tem pa je donos običajno nekoliko višji kot pri kratkoročnih depozitih. Banke namreč izdajajo potrdila o vlogah daljše ročnosti, posrednik pa nato ta potrdila razdeli na tranše krajših ročnosti, ki imajo posledično tudi nižjo obrestno mero. To posredniku omogoči, da poleg posredniške provizije donos ustvarja tudi prek razlike v obrestni meri. Vendar pa se mora v tem primeru zavezati, da bo potrdilo o vlogah po določenem času odkupil nazaj, saj ga banka izplača šele ob njegovi dospelosti. Ali na tak način s potrdili o vlogah trguje tudi Perspektiva FT, ni mogoče preveriti, kot je zatrdil Južna, pa do potrdil o vlogah nimajo nobene obveznosti, kar nakazuje, da so pri teh poslih zgolj neke vrste posrednik.

matjaz.polanic@dnevnik.si