Tudi škode, ki bo nastala zaradi poškodb infrastrukture in izpada proizvodnje, strokovnjaki še niso izračunali. Podatki o nastali škodi so namreč še preveč nezanesljivi, da bi bilo mogoče narediti oceno. Tako so zaenkrat naredili samo ocene škode na zavarovanih poslopjih, ki je nastala kot posledica tresenja tal.

Z izplačili odškodnin bodo predvidoma najbolj obremenjene največje pozavarovalnice na svetu, ugotavlja danes objavljena analiza bonitetne agencije Moody's. Pri tem izrecno izpostavlja največjo svetovno pozavarovalnico Munich Re ter pozavarovalnici Swiss Re in Hannover Rück. Višine ocenjenih izplačil Moody's ne navaja.

Največje evropske zavarovalnice, kot sta denimo Allianz in Zurich, imajo na Japonskem le majhne tržne deleže. Skoraj 90 odstotkov tamkajšnjega trga premoženjskih in nezgodnih zavarovanj obvladujejo le trije japonski koncerni.

V pozavarovalnici Munich Re še nimajo nobene ocene o višini škode. Zaradi obsežnosti katastrofe bo potrebnega še kar nekaj časa, da bo mogoče vsaj približno oceniti višino škode, so po poročanju dpa sporočili iz koncerna s sedežem v Münchnu.

Se pa zavarovalnicam ni treba bati izplačil odškodnin zaradi nesreč v jedrskih elektrarnah. Pri zavarovanjih škode na reaktorjih in zgradbah so posledice potresov in cunamijev izključene, je poročal časnik Financial Times Deutschland. Posledic jedrskih nesreč praviloma ni mogoče zavarovati. Škodo je komajda mogoče oceniti, premije za takšno zavarovanje pa bi bile izredno visoke.

Časnik, ki se sklicuje na informacije pozavarovalnic, ob tem navaja, da japonski upravljalec jedrskih elektrarn Tokyo Electric Power od lanskega septembra ni plačal nobene zavarovalne premije za svoje nuklearke, temveč morebitno škodo na svojih objektih poravnava sam.

Potres na Japonskem znižuje tudi tečaje na Wall Streetu

Tečaji delnic na Wall Streetu se po petkovem katastrofalnem potresu na Japonskem v začetku današnjega trgovanja znižujejo. Na prizadetih območjih so našteli že več tisoč mrtvih, gmotna škoda pa se bo po pričakovanjih merila v milijardah dolarjev. To vzbuja skrbi, da se utegne rast v tretjem največjem gospodarstvu na svetu upočasniti.

Industrijski indeks Dow Jones se je v prvih 30 minutah trgovanja znižal za 0,77 odstotka na 11.951 točk. Tehnološki indeks Nasdaq pa je trenutno pri 2693 točkah, kar je 0,84 odstotka manj kot v petek.

Znižujejo se predvsem tečaji delnic ameriških energetskih družb, ki so navzoče na japonskem trgu: delnice koncerna General Electric, ki sodeluje pri jedrskih projektih na Japonskem, so se denimo pocenile že za več kot dva odstotka.

Prav tako so pozornosti vlagateljev deležne delnice zavarovalnic. Potres bo po oceni bonitetne agencije Moody's velik zalogaj za zavarovalnice in pozavarovalnice. Delnice zavarovalnice American International Group so se doslej pocenile za 0,62 odstotka.

Znižujejo se tudi delnice japonskih podjetij, ki kotirajo na borzi v New Yorku. Med njimi so se že za skoraj pet odstotkov pocenile delnice proizvajalca avtomobilov Toyota, ki je sporočil, da je začasno zaustavil proizvodnjo v vseh svojih tovarnah na Japonskem.

So se pa za 27 odstotkov podražile delnice kemijskega koncerna Lubrizol, ki ga namerava za 9,7 milijarde dolarjev skupaj z dolgovi prevzeti konglomerat Berkshire Hathaway v lasti ameriškega bogataša Warrena Buffeta. Delnice prevzemnika so trenutno za odstotek cenejše kot v petek.

Tudi tečaji delnic na pomembnejših borzah v Evropi se danes znižujejo. V Londonu je indeks FTSE 100 približno dve uri pred koncem trgovanja na 0,53 odstotka nižji ravni kot v petek. V Frankfurtu je indeks DAX izgubil 1,43 odstotka vrednosti, v Parizu pa indeks CAC 40 0,93 odstotka.