Hunt je, čeprav je Murdochov oboževalec in najmanj dober znanec, pred mesecem dni namigoval, da bo prižgal rdečo luč. Pa si je premislil. Poleg njega sta na udaru tudi koalicijska vlada in konservativni premier David Cameron, saj je pristojni minister s svojo odločitvijo potrdil to, kar je že dolgo javna skrivnost v Britaniji. Murdochu, lastniku vrste vodilnih britanskih dnevnikov, od resnega Timesa do neresnega Suna, se nihče na Otoku ne upa reči ne.

Lani je podprl torijca Camerona in ta je zmagal na volitvah. Prav Cameron je konec lanskega leta odločitev o prevzemu odvzel ministru za poslovne zadeve Vinceu Cablu - ko se je novinarkama (desničarskega) Daily Telegrapha pobahal, da je "napovedal vojno Murdochovemu imperiju", ti pa sta ga na skrivaj posneli in objavili povedano - in to pristojnost prenesel na ministra za kulturo Hunta. Da bi v naprej omilil pričakovano kritiko, da bo stoodstotno lastništvo televizijskega orjaka BSkyB ogrozilo medijski pluralizem v Britaniji, ker bo prevelika medijska moč v rokah enega človeka, je Hunt pogojil prevzem oziroma odobril načrt (predlagal naj bi ga Murdoch sam), po katerem bo moral Murdoch za najmanj deset let prepustiti lastništvo nad 24-urnim novičarskim televizijskim kanalom Sky News novemu neodvisnemu podjetju, ki ga bo moral voditi nekdo, ki ni iz njegove mreže predsednikov uprav in direktorjev, med katerimi so tudi družinski člani. Poleg tega bo moral Murdoch pokrivati izgubo kanala Sky News, ki naj bi bila trenutno 30 milijonov na leto.

To ne spreminja ničesar. Ne samo zato, ker je 30 milijonov zanj drobiž. Kritiki, med katerimi je najbolj razburjena liberalna inteligenca, so prepričani, da bo osemdesetletni Murdoch s tem, ko bo njegovo glavno podjetje News Corporation (v Britaniji je lastnik, med drugim, dnevnikov Times in Sun in tednikov Sunday Times in News Of The World, ki so vsi desničarski) lastništvo preostalega dela BSkyB, ki ga je ustvaril sam, povečalo z 39 na 100 odstotkov, tako okrepil svoje medijske mišice, da bo še laže postavljal vlade na Otoku, opravil s konkurenco, ustvaril mogočno bazo za širitev svojih globalnih televizijskih ambicij in s tem ustvaril največje svetovno desničarsko trobilo. Enainšestdesetodstotni delež BSkyB naj bi bil vreden od 7,8 do 10,5 milijarde funtov. To je je precej več, kot naj bi bil težak Murdoch, po reviji Forbes "šele" 117. najbogatejši Zemljan, ki naj bi imel pod palcem 3,8 milijarde funtov. Ceno bodo določili direktorji BSkyb. Poznavalci pravijo, da si enostavno ne bodo upali določiti cene, ki je Murdoch ne bi mogel ali hotel plačati.

poslovni@dnevnik.si