"Milijon" pozivov in groženj ministrov, naj bodo obzirni do sodržavljanov, ki zaradi kleščenja proračuna vse bolj zategujejo pasove, in pokažejo zadržanost med letošnjo sezono nagrad, ki se začenja danes in bo trajala do konca meseca, ni zaleglo. Šef banke Barclays Bob Diamond naj bi "sprejel najtežjo odločitev" med vsemi bančnimi baroni: čaka ga devet milijonov funtov nagrade. Pravi pa, da je pokazal obzirnost in zadržnost: menda bi moral dobiti še enkrat več, 18 milijonov. In zadnji dve leti se je odpovedal nagradi. V tretje ne gre rado.

Diamantni Bob, ki je Američan, menda ne more razumeti "britanske kulture udrihanja po bankirjih", pa tudi "izjemno nenavadnega" odnosa ljudi do nagrad. Menda je bil v veliki dilemi o tem, ali naj del nagrade zavrne ali da v kakšno dobrodelno organizacijo. Kakšne dileme za bankirja, ki je v desetih letih pri Barclaysu zaslužil 95 milijonov funtov. Bob in drugi bankirji so v bistvu dobili blagoslov uradne politike, ki je priznala kapitulacijo. Premier David Cameron je v intervjuju za nedeljski tednik Sunday Telegraph dejal, da ga ne zanimajo današnje in jutrišnje naslovnice časopisov o tem, da je "bankirje pošteno brcnil v rit". "Lahko naredimo kaj več v zvezi z nagradami bankirjev, posebno v bankah, ki so naše (med krizo skoraj povsem nacionalizirane tri velike banke)? Da, lahko in bomo (najnovejša prazna grožnja). Vendar je pomembno govoriti o gospodarski rasti. Ne verjamem, da lahko uresničimo program gospodarske rasti, če smo hkrati v vojni z britansko bančno industrijo."

Z drugimi besedami: pozabite nagrade bankirjev. Ti vsekakor znajo braniti svoj ceh. Po njihovem bi bile neastronomske plače in nagrade za vodilne kadre v britanskih bankah samomorilske za njihov status in uspeh. Svoje šefe in druge morajo plačevati enako dobro kot ameriške banke, na primer investicijska giganta Goldman Sachs in JP Morgan. Največje štiri britanske banke - Barclays, Royal Bank of Scotland, HSBC in Lloyds Bank (zadnje tri so večinoma v državni lasti, odkar jih je z milijardami davkoplačevalcev rešila vlada) - naj bi za letošnje nagrade dale na stran pet milijard funtov, od tega Barclay celo 2,7 milijarde. Preostale banke pa dve milijardi, skupaj torej sedem milijard, kar je samo štiri milijarde manj, kot je bila rekordna letina nagrad v londonskem Cityju - za leto 2007 so si razdelili za 11 milijard funtov nagrad. Šefa RBS in dosedanji šef Lloydsa naj bi dobila po dva milijona, novi šef HSBC pa osem milijonov. Britanski finančni minister George Osbourne je upal, da se bo vlada z bankami še pred letošnjo sezono nagrad pogodila o tem, da se ne bo postavljala proti nagradam, če bodo banke začele normalno posojati denar srednje velikim in majhnim podjetjem, saj ga še vedno posojajo zelo malo. Bankirji niso čakali na to kupčijo. Politikom preostane malo drugega, kot je pripovedovanje šal. Eno v teh dneh razlaga minister za poslovne zadeve Vince Cable. "Kakšna je razlika med mrtvim mačkom in mrtvim bankirjem na cesti?" vpraša, odgovori pa: "Pred mačkom se na cesti vidijo sledi zaviranja."

poslovni@dnevnik.si