Medtem ko so nam na Dursu dejali le, da "vsebine postopkov zaradi varovanja davčne tajnosti ne razkrivajo", so po naših informacijah med drugim pod drobnogledom Dursa denarni tokovi pri transakcijah med Vegradom in bančnimi računi v Liechtensteinu.

Zakaj si lahko Tovšakova še vedno ogleduje dokumente?

Čeprav je Tovšakova v več predkazenskih postopkih, je včeraj obiskala sedež Vegrada, kjer si je ogledala dokumente iz obdobja, ko je vodila propadlega velenjskega gradbinca. Zelo verjetno torej tudi tiste, ki so pomembni za Dursov postopek. "Gospa Tovšak si je ogledala vse dokumente, za katere je izrazila željo, da jih pogleda. Kopij ji nismo izročili," nam je včeraj pojasnila stečajna upraviteljica Vegrada Alenka Gril. Pri tem je presenetila s pojasnilom, da so v dokumentaciji tudi pogodbe o nakazilih 5,3 milijona evrov provizije pri gradnji Celovških dvorov in Rotonde v Liechtenstein. "Vse pogodbe in nakazila, ki jih omenjate," so v našem arhivu, je dejala Grilova. Na pisno vprašanje, zakaj "liechtensteinskih" pogodb, iz katerih ni mogoče razbrati, če so bile storitve, ki jih je plačal Vegrad, tudi dejansko opravljene, ni predložila kriminalistom ali tožilstvu, nam Grilova včeraj pozno popoldne ni odgovorila.

Kot smo že poročali, so podjetja s sedežem v Liechtensteinu in Panami med letoma 2005 in 2007 na račun Vegrada pri štirih nepremičninskih projektih, ki jih je financirala Skupina Hypo Alpe Adria Bank, ustvarila več kot 28 milijonov evrov dobička. Ta je končal na računih dveh bank v Liechteinsteinu: pri tamkajšnji izpostavi banke Hypo in Liechtensteinische Landesbank.

Ključ do uganke v rokah odvetnika iz Vaduza

Prav pri tej banki, ki ima zunaj Liechtensteina poslovalnice le v Švici, na Dunaju, v Združenih arabskih emiratih in na Kajmanskih otokih, je končalo tudi 5,3 milijona evorov, ki jih je Vegrad nakazal liechtensteinskemu podjetju Fincor AG iz naslova provizije pri nakupu projektnih podjetij za gradnjo Celovških dvorov in Rotonde. Spomnimo, čeprav je moral Fincor AG po pogodbi Vegradu pomagati pri "vzpostavljanju stikov" s podjetji iz skupine Hypo, gre v resnici za podjetje, ki je bilo zelo verjetno ustanovljeno zgolj za nakazilo provizije, kmalu po tem, ko jo je prejelo, pa so ga lastniki "ugasnili". Fincor AG ni imel ne zaposlenih, ne referenc in ne lastnih prostorov, s preostalimi liechtensteinskimi podjetji, ki jim je Vegrad nakazoval milijone evrov, pa ga povezuje isti uradni skrbnik - liechtensteinski odvetnik Gerold Hoop.

Prav ta ima zelo verjetno v rokah ključ do uganke, kdo je bil končni prejemnik več kot 33 milijonov evrov, ki jih je Vegrad nakazal na več bančnih računov v Liechtenstein. Pri tem obstajata vsaj dva indica, da je Hoop, domnevno eden od osumljencev v preiskavi afere Hypo, ki jo vodijo avstrijske oblasti, deloval v navezi z osebami iz Skupine Hypo Alpe Adria Bank.

Je v navezi Hypo-Hoop kaj ostalo za Tovšakovo?

Prvi je izjava nekdanjega Vegradovega izvršnega direktorja za gradnje Mateja Košiča. Ta je namreč pred tremi tedni za Dnevnik zatrdil, da je pogodbo s Fincor AG v podpis dobil od odvetnika družbe Hypo Alpe Adria Consultants. Drugi indic so Hoopove tesne poslovne povezave s Hypom v obdobju, ko je Vegrad denar nakazoval v Liechtenstein, tesno povezan s Hypom. Med letoma 2005 in 2009 je bil namreč zastopnik švicarskega podjetja Hyposervice AG, njegov brat in partner v skupni odvetniški pisarni Wilfried Hoop pa je celo sedel v upravnem odboru Hypo Alpe Adria Bank v Liechtensteinu.

Povzeto: Vegrad, ki ga je skupina Hypo na veliko financirala, je denar domnevno prav na pobudo Hypa nakazoval na račune, ki jih je vsaj uradno upravljal tesni poslovni sodelavec omenjene bančne skupine. Tako za zdaj ostajata odprti vprašanji le, ali je bila med prejemniki denarja iz računov v Liechtensteinu tudi Hilda Tovšak, ki je še avgusta lani javno zanikala, da bi Vegrad nakazoval denar v alpsko kneževino, in kaj so o spornih nakazilih vedeli v slovenski Hypo Alpe Adria Bank. Njen nadzorni svet je sicer še leta 2006 vodil Wolfgang Kulterer, nekdanji prvi mož Hypo banke in glavni osumljenec v preiskavi sumov poneverb in pranja denarja v Hypovih poslih v jugovzhodni Evropi, ki jo vodijo avstrijske oblasti.

primoz.cirman@dnevnik.si sebastjan.morozov@dnevnik.si