Kot je razvidno iz Dnevnikovih dokumentov, sta krovna družba Vegrad, d.d., in njeno hčerinsko podjetje Vegrad Projektivni biro s tem denarjem poplačala posrednika, s katerim sta marca 2006 sklenila pogodbo o sodelovanju za pridobitev projekta Celovški dvori. Gre za liechtensteinsko podjetje Fincor AG. To bi moralo po dogovoru pomagati Vegradu pri vzpostavljanju stikov s projektnim podjetjem Vegrad AM (takrat se je imenovalo še AM-S.P.C.) in pri pogajanjih o oddaji gradbenih del. Vegrad AM je takrat že imel v lasti 37.000 kvadratnih metrov zemljišč v Šiški.

3,8 milijona evrov provizije v 15-milijonskem poslu

Po pogodbi bi moralo liechtensteinsko podjetje pomagati velenjskemu gradbincu tudi pri prepričevanju avstrijske skupine Hypo Alpe Adria Bank, da Vegradu proda lastniški delež v Vegradu AM. To se je devet mesecev kasneje tudi zgodilo. Vegrad je namreč decembra 2006 od dveh družb iz skupine Hypo odkupil projektno podjetje za gradnjo Celovških dvorov in zanj odštel dobrih 15 milijonov evrov. Zdaj se je izkazalo, da je moral Vegrad pri pripravi danes "nasedlega" gradbenega projekta še dodatnih 3,8 milijona evrov plačati posredniku.

"Provizijo smo nakazali, ker so bili posredniki pri poslu tujci. Ti so nam ponudili, da lahko uredijo vse potrebno, da v podjetju AM-S.P.C odkupimo deleže pod določenimi pogoji. Na mizo nam je prišel velik posel," je včeraj pojasnil nekdanji Vegradov izvršni direktor za gradnje Matej Košič in potrdil, da so v Vegradu dobili v podpis posredniško pogodbo od enega izmed dveh prodajalcev, podjetja Hypo Alpe Adria Consultants. Kljub temu pa je v dogovoru o "posredovanju in sodelovanju", ki sta ga v imenu Vegrada s podjetjem Fincor AG podpisala Košič in nekdanja generalna direktorica Hilda Tovšak, mogoče najti več razlogov za sum, da gre v resnici le za pravnoformalno "pokritje" izplačila 3,8 milijona evrov v Liechtenstein.

Fincor AG "ugasnil" kmalu po tistem, ko je dobil denar

Iz javno dostopnih listin namreč izhaja, da je Fincor AG podjetje brez lastnih prostorov in zaposlenih, ki domuje v poštnem nabiralniku liechtensteinskega odvetnika Gerolda Hoopa. Ta je bil sicer v minulih letih uradni skrbnik vsaj treh liechtensteinskih "off-shore" podjetij, ki so v poslih s preprodajo podjetij pri Vegradovih projektih med skupino Hypo in velenjskim gradbincem ustvarila milijonske dobičke, o čemer smo v Dnevniku obširno poročali pred dvema mesecema.

Še več, iz kronologije dogodkov je mogoče upravičeno domnevati, da je bilo podjetje Fincor AG ustanovljeno izključno za to, da mu Vegrad nakaže provizijo. To bi lahko dokazoval podatek, da je podjetje luč sveta na naslovu Hoopove odvetniške pisarne v Vaduzu ugledalo konec januarja 2006. Že dober mesec kasneje, 6. marca, je brez vsakršnih referenc podpisalo z Vegradom posredniško pogodbo. Po naših podatkih je Vegrad svoj delež 3,8-milijonske provizije (1,5 milijona evrov je plačal Vegrad Projektivni biro) v Liechtenstein nakazal leta 2007, ko je Vegrad AM pridobil za Celovške dvore tudi gradbeno dovoljenje, in to v osmih obrokih po 293.750 evrov. Tako najbrž ni naključje, da je Hoop kot uradni skrbnik Fincorja AG podjetje že novembra 2008 likvidiral.

Posrednik, ki ga ni nihče videl

Da Fincor AG še zdaleč ni upravičil prejema provizije v višini 25 odstotkov posla med Vegradom in skupino Hypo v Celovških dvorih, dokazuje še več dejstev in navedb vpletenih. Tako je pomemben podatek, da so bili predstavniki Vegrada s posamezniki iz skupine Hypo v poslovnih stikih že pred nakupom podjetja za Celovške dvore. Logično torej je, da posrednika za namen, opredeljen v pogodbi, sploh niso potrebovali.

Tudi pogodba o prodaji Vegrada AM, ki sta jo s Tovšakovo v imenu tedanjih lastnikov podpisala odvetnik Grega Peljhan , ki je zastopal Hypo Alpe Adria Immobilien Beteiligungs, in Andrej Potočnik, ki je zdaj na čelu Hypo Leasinga, ne omenja posrednika. Prav nasprotno. Čeprav bi se moral posrednik o prodaji Vegrada AM pogajati z njegovimi lastniki in njihovimi zastopniki, Potočnik za Fincor AG "ni nikoli slišal". "Podjetje ni stopilo v stik z nami, navodilo za prodajo 10 odstotkov Vegrada AM pa smo dobili iz Celovca," nam je pojasnil Potočnik.

Košič potrdil: Pogodbo sem dobil pri Hypu Consultants

Kljub temu je Matej Košič včeraj potrdil, da je posredniško pogodbo dobil v podpis prav od družbe Hypo Alpe Adria Consultants. Takrat jo je vodil Andrej Oblak, sin Mira Oblaka, nekdanjega lastnika podjetja Rezidencije Skiper, za katerega je Vegrad v Savudriji gradil hotelski kompleks Kempinski. "Za mogoči nakup zemljišča, na katerem danes stojijo Celovški dvori, sem izvedel, ko je bil Vegrad Projektivni biro projektant za neki trgovinski center Hypo Alpe Adria Consultants. Ker se mi je projekt zdel zelo zanimiv, so me v Hypo Alpe Adria Consultants napotili na odvetnika Peljhana, ki je zastopal lastnike Vegrada AM," je povedal Košič in nam včeraj zvečer potrdil: "Tam sem dobil na mizo posredniško pogodbo in jo podpisal."

Pri tem je razkril, da drugega podpisnika pogodbe, Gerolda Hoopa, "ni nikoli videl", iz česar gre sklepati, da je bila ta napisana vnaprej. Peljhan nam je sicer včeraj pojasnil, da je imel pri "transakciji (pri prodaji Vegrada AM, op. a.) le pooblastilo Hypo Alpe Adria Immobilien Beteiligungs, ki je bil prodajalec". "Več ne bom ali ne smem komentirati," je dodal Peljhan.

Medtem ko Hilda Tovšak za komentar ni bila dosegljiva, je Košič včeraj še poudaril, da "ni nikoli deloval mimo njenih navodil". "Nikoli nisem sprejel nobene odločitve, ki je ne bi odobrila Vegradov kolegij in nadzorni svet," je dodal Košič.

primoz.cirman@dnevnik.si

sebastjan.morozov@dnevnik.si