Generalni direktor direktorata za energijo na ministrstvu za gospodarstvo se je namreč odzval na očitek sindikata Premogovnika Velenje, da je izvajal pritisk na komisijo za ugotavljanje zalog in virov mineralnih surovin, ki je pripravila zadnje poročilo o zalogah premoga v Velenju in da je lagal o odkopnih zalogah premoga in njegovi kurilni vrednosti.

Kot je pojasnil, ni pritiskal na nobenega člana komisije, ki je marca letos Premogovniku Velenje izdala potrdilo o stanju zalog in virov mineralnih surovin, po katerem so zaloge premoga konec leta 2008 tam znašale 131,6 milijona ton.

Ob tem je zatrdil, da komisijo večinoma sestavljajo njegovi sodelavci na direktoratu in da ocene komisije glede količine zalog premoga v velenjskem premogovniku ni nikoli postavljal pod vprašaj.

Zavrnil je tudi trditve sindikata, da je iz ocene komisije razvidno, da je v Velenju zalog premoga za potrebe šestega bloka Termoelektrarne Šoštanj (Teš 6) dovolj do konca njegovega obratovanja, saj bo ta v svoji življenjski dobi potreboval okrog 92 milijonov ton premoga.

"Moj pomislek se nanaša na kurilno vrednost teh zalog, za ugotavljanje česar pa ta komisija ni pristojna in tega niti ni ugotavljala," je poudaril. Podatki o kurilnosti, s katerimi razpolaga le Premogovnik Velenje, so po njegovih besedah pomembni zato, ker se vanje zajema ves premog s kurilnostjo 8,4 GJ/kg, "kar je bil ustrezen premog za bloke 1-3 v letu 1960, ko so zaloge začeli ocenjevati".

Po njegovih pojasnilih je v pogodbi z Alstomom za Teš 6 določeno, da je mogoče uporabljati zgolj velenjski premog s kurilnostjo nad 9,5 GJ/kg. "Podatkov o tem, koliko je v Velenju takšnega premoga, pa nimata niti HSE niti ministrstvo. Zato so podatki o razpoložljivih količinah nepopolni in lahko zavajajoči," je dodal.

Opozoril je, da je Teš v razpisni dokumentaciji za Teš 6 zaradi neustreznosti dela zalog velenjskega premogovnika do leta 2030 predvidel kurjenje do 200.000 ton indonezijskega premoga letno. Po letu 2030 naj bi se uvoz premoga še povečal.

Kljub tem podatkom v razpisni dokumentaciji pa je Teš po Kopačevih besedah vladi letos zagotavljal, da uporaba uvoženega premoga sploh ni predvidena. "Na direktoratu za energijo imamo zato dovolj razlogov, da smemo in moramo vprašati, s kakšnimi zalogami premoga Premogovnik Velenje dejansko razpolaga," je poudaril. HSE je sicer že napovedal, da bo naročil novo študijo o zalogah premoga v Velenju.

Na poziv sindikata, naj vrne rudarsko uniformo, saj naj ne bi bil vreden, da bi jo nosil, je odvrnil, da je v "korist iskanja resnice" to pripravljen storiti. "Ker pa mi uniforme kot tedanjemu ministru in govorcu na prireditvi Skok čez kožo ni podaril sindikat, temveč Premogovnik Velenje, pričakujem morebitno zahtevo po vračilu od ustreznega organa tega podjetja," je še dejal Kopač.