Na sedežu Hypo Alpe Adria Bank International v Celovcu so nam včeraj pojasnili, da omenjena posla preiskuje tudi posebna operativna skupina, ki jo je avstrijska policija ustanovila zaradi preiskave afere Hypo. "Zato zadeve trenutno ne moremo komentirati," nam je dejal tiskovni predstavnik banke Dominic Koefner.

Vegrad Gino kupil štirikrat dražje od Panamcev

Iz dokumentov in podatkov, ki smo jih v minulih dneh pridobili v uredništvu Dnevniku, je razvidno, da je Vegrad s panamskim podjetjem Enjuan Management Corporation konec avgusta 2007 izpeljal 22 milijonov evrov vreden nepremičninski posel. S tem denarjem je propadli velenjski gradbinec kupil 80-odstotni lastniški delež v podjetju Gina, ki ima v lasti zemljišča ob Vojkovi cesti v Ljubljani. Ta so bila več let predvidena za kompleks študentskih domov, ki pa ga Vegrad zaradi finančnih in likvidnostnih težav pri projektu Celovški dvori nikoli ni začel graditi.

Pri tem je ključen podatek, da je panamsko podjetje delež v Gini pridobilo le mesec dni prej (julija 2007) in da je zanj prejšnjemu lastniku, podjetju Hypo Alpe Adria Immobilen Beteiligungs, ki je v lasti skupine Hypo Group Alpe Adria, odštel le 5,5 milijona evrov. Povedano preprosteje: Vegrad je za delež v Gini po pogodbi plačal štirikrat več od cene, po kateri ga je prej kupil njegov prodajalec. Panamsko podjetje Enjuan Managament Corp. je tako le v mesecu dni z dvema posloma ustvarilo "plus" v višini 16,5 milijona evrov.

Zakaj se je vrednost Gine čez noč početverila?

Za odgovor na vprašanje, zakaj se je vrednost 80-odstotnega deleža Gine v mesecu dni početverila, v javno dostopnih podatkih ni mogoče najti smiselne obrazložitve. Skokovit porast vrednosti prav tako nima podlage v podobnih poslih. Skoraj hkrati, julija 2007, je namreč lastnika zamenjala tudi preostala petina Gine. Dvajsetodstotni delež v podjetju je Hypo Leasing odkupil od podjetja Imos Holding in zanj odštel "le" dobra dva milijona evrov.

Še 30. julija 2007 je Gina zemljišča v svoji lasti v bilanci vrednotila po 12 milijonov evrov, pri čemer je imela skoraj enako višino obveznosti iz naslova najetega posojila pri Hypo Alpe Adria Bank. Ker Gina v juliju in avgustu 2007 ni dokupovala zemljišč, se vrednost njenega premoženja med obema posloma z večinskim deležem v Gini, ki sta ju v razmaku meseca dni s podjetjem iz Paname sklenila Hypo Alpe Adria Immobilen Beteiligungs in Vegrad, ni povečala.

Ravno nasprotno: 27. avgusta 2007, torej le dan preden je Vegrad od Enjuan Management Corp. kupil 80 odstotkov Gine, je ta več kot tretjino zemljišč v skupni velikosti okrog 30.000 kvadratnih metrov prodala. Za osem milijonov evrov jih je uradno kupilo ljubljansko podjetje Nepremičnine Invest, katerega večinski lastnik je nekaj dni prej postal prav Enjuan Management Corp. O dobrih odnosih med Vegradom in panamskim podjetjem veliko pove tudi naslednji podatek: solidarni porok in plačnik podjetja Nepremičnine Invest pri nakupu zemljišč od Gine naj bi bil po pogodbi Vegrad. Pri tem naj bi se velenjsko gradbeno podjetje zavezalo, da bo izpolnilo vsako veljavno in zapadlo obveznosti Nepremičnin Invest do Gine. Mimogrede, podjetje Nepremičnine Invest je leta 2007 ustvarilo 173 evrov prihodkov, zato ostaja odprto vprašanje, kje je dobilo osem milijonov evrov za zemljiški posel ob Vojkovi.

Panamsko podjetje: nabiralnik za provizije?

Da je bilo panamsko podjetje Enjuan Management Corp. verjetno ustanovljeno zgolj zaradi ustvarjanja "razlike" pri poslih Hypo Alpe Adria Bank in Vegrada z lastniškim deležem v Gini, nakazuje več indicev. Enjuan Management Corp. je namreč "off-shore" podjetje, ki je bilo na sedežu ene od mednarodnih odvetniških pisarn ustanovljeno junija 2007, že mesec dni kasneje pa je z nakupom Gine postalo lastnik 55.000 kvadratnih metrov zemljišča v Ljubljani. Čeprav ima podjetje le 10.000 ameriških dolarjev osnovnega kapitala, pa je za nakup uspelo zbrati 5,5 milijona evrov in se nato z Vegradom dogovoriti o poslu, katerega vrednost je nakupno ceno presegla za štirikrat.

Kdo si je torej razdelil dobiček po izpeljavi 22 milijonov evrov vrednega posla? Po naših podatkih je več kot polovica tega denarja končala na računu pri Liechtensteinische Landesbank, ki ga je odprlo podjetje Enjuan Management Corp. Nanj je Vegrad po sklenitvi pogodbe nakazal 14 milijonov evrov. Podatkov o kasnejših denarnih tokovih z računa ni mogoče pridobiti. Znano je le, da je moralo panamsko podjetje od tega zneska po dostopnih podatkih nakazati 4,1 milijona evrov zdaj že ugaslemu podjetju Trewalla AG, ki je imelo poštni nabiralnik prav tako v Liechtensteinu.

Ključna oseba poslovni partner Vegradovih šefov?

Njegov uradni skrbnik je bil tamkajšnji odvetnik Gerold Hoop, ki je po navedbah hrvaških medijev v minulih letih zastopal "off-shore" podjetja v lasti hrvaškega generala Vladimirja Zagorca, znanega iz afere Hypo. Enjuan Management Corp. je denar Trewalli AG moral plačati po pogodbi, s katero je nase prevzel dolg Hypo Alpe Adria Immobilen Beteiligungs do omenjenega liechtensteinskega nabiralnika.

Pri tem sledi vodijo do oseb, ki so v zadnjih letih tesno poslovno sodelovale z Vegradom in njegovimi vodilnimi. Trewallo AG je namreč pri najmanj enem poslu zastopal Nebojša Janković, ki ga je sicer mogoče najti med odgovornimi osebami več podjetij, v katerih je (bil) lastnik Andrej Oblak, nekdanji direktor družbe Hypo Alpe Adria Consultants. Oblak je bil skupaj s svojim očetom Mirom Oblakom prvotni lastnik hrvaškega podjetja Rezidencija Skiper, prek katerega je Vegrad zgradil hotelski kompleks Kempinski v Savudriji (projekt je financiral Hypo).

Še pomembnejši je podatek, da je bil Andrej Oblak tri mesece lanskega leta solastnik podjetja Genero Projekt, in to skupaj z nekdanjim članom, izvršnim direktorjem Vegrada, Matejem Košičem, ki je podpisal pogodbo o nakupu Gine s panamskim podjetjem, in Jernejem Tovšakom, sinom nekdanje generalne direktorice Vegrada Hilde Tovšak. Podjetje Genero Projekt sicer ne deluje, uradno pa je registrirano za zaključna gradbena dela. Prav Oblak, ki je tudi zastopnik podjetja Nepremičnine Invest, zelo verjetno pozna tudi dejanske lastnike podjetja Enjuan Management Corp. Ob sklenitvi pogodbe z Vegradom ga je namreč zastopal na podlagi pooblastila, ki ga je v liechtensteinskem glavnem mestu Vaduz podpisala uradna direktorica podjetja Roswitha Zwetti.

primoz.cirman@dnevnik.sisebastjan.morozov@dnevnik.si