Po podatkih, do katerih je prišla komercialna televizija POP TV, naj bi bila plača generalnega direktorja Pošte Slovenije vsak mesec previsoka kar za dobrih 2300 evrov bruto, a ker so na njegovo plačo vezane tudi plače preostalih dveh članov uprave, svetovalcev in področnih direktorjev, naj bi v petih letih mandata na pošti vodstvenim delavcem izplačali kar milijon evrov preveč.

Zaupna pogodba Hauca, ki so jo neuradno pridobili na POP TV, naj bi razkrivala, da je njegova plača dobrih 9400 evrov bruto, kar je še vedno ena nižjih plač v državnih podjetjih, zlasti ob dejstvu, da ima dobre poslovne rezultate. Toda izračunana naj bi bila v nasprotju s t.i. Lahovnikovim zakonom, ki je plače v državnih podjetjih omejil.

Po omenjenem zakonu je treba povprečno plačo v podjetju ali skupini množiti s pet in to je direktorjeva plača. Na pošti, kjer je zaposlenih več kot 6000 ljudi, pa so povprečno plačo sešteli s povprečno plačo v majhnem hčerinskem podjetju EPPS, ki ima le 23 zaposlenih, a bistveno višje prihodke. To so delili z dva, množili s pet in dobili Haučevo plačo, medtem ko bi bila po pravilnih izračunih njegova plača 7100 evrov bruto.

Radićeva zahteva pojasnilo

Ministrica za gospodarstvo Darja Radić je danes na novinarski konferenci po seji vlade pojasnila, da je ministrstvo v torek na pošto naslovilo zahtevo za pojasnilo glede izračuna plač na Pošti Slovenije, ki je v 100-odstotni državni lasti, odgovor pa pričakujejo do konca tedna.

Sicer pa je ministrstvo po besedah Radićeve skladno z zakonom podjetja v večinski državni lasti že pred časom pozvalo, da do konca junija predložijo pogodbe o zaposlitvi za direktorje, ki so usklajene z novim zakonom. Do izteka roka so na ministrstvu prejeli 222 pogodb, približno 100 podjetij pa pogodb ni posredovalo. Na vnovičen poziv so kasneje pogodbe posredovala še nekatera podjetja, ne pa vsa.

"Zaznana je ignoranca določenih podjetij v večinski državni lasti. Na ministrstvu za gospodarstvo, ki je prekrškovni organ, smo zato začeli prekrškovne postopke zoper vse tiste družbe, ki pogodb niso posredovale. Tako bomo ravnali tudi v primeru ugotovljenih nepravilnosti pri izračunu plač," je zatrdila ministrica Radićeva.

Sankcije napovedal tudi Pahor

V zvezi s pošto Slovenije je sankcije v primeru nespoštovanja zakona napovedal tudi premier Borut Pahor. Pahor se je sicer, kot je povedal na novinarski konferenci po seji vlade, nedavno sestal s Haucem in mu izrekel priznanje za dosežene poslovne rezultate pošte. "Ne bi pa rad mešal dobrih rezultatov z morebitnim nezakonitim izplačilom previsokih plač. To je treba ločiti; Pošta Slovenije dosega v primerjavi s podobnimi institucijami v regionalnem okviru zavidljive rezultate, kljub temu pa predsednik uprave ne more na svojo roko poviševati nagrad, če tega ne predvideva zakon," je zatrdil premier.

Generalni direktor Pošte Slovenije Hauc je sicer v odzivu za POP TV zapisal, da je njegova plača izračunana skladno z Lahovnikovim zakonom. Nekdanji gospodarski minister Matej Lahovnik pa meni, da formula izračuna plač, kot so jo uporabljali na pošti, ni zakonita, ker zakon zelo jasno govori, da je treba upoštevati povprečno plačo. Po njegovih ocenah gre za nedopustno ravnanje in minimalni izračun je temu primerno previsok, je Lahovnik v sredo dejal za POP TV.

Hauc sicer meni, da je Lahovnikov zakon slab. Meni celo, da je v nasprotju z zakonom o gospodarskih družbah, v nasprotju z ustavo in v nasprotju s smernicami OECD. Hauc je prepričan, da Lahovnikov zakon nadzornim svetom jemlje pravico in dolžnost, da upravam določajo primerne plače, kar državi, po njegovih besedah, ki je bila pravkar sprejeta v OECD, ne more biti v ponos.