Čeprav naj bi Kordeža na položaju prvega moža nakelskega trgovca po poročanju Dela zamenjal Bojan Knuplež, dosedanji direktor Merkurjeve divizije Big Bang, naj bi bili do njegovega imenovanja skeptični v nekaterih bankah upnicah. Te naj bi zmotilo, da je Knuplež še vedno eden od solastnikov Merfina, v katerega je junija 2007 vstopil z vložkom v višini 100.000 evrov. Knuplež bi bil tako po njihovi oceni ob morebitnem imenovanju na čelo Merkurja v podobnem konfliktu interesov kot Kordež, saj bo moral reševati podjetje in se pri tem tudi odločiti, ali je za sanacijo Merkurja pripravljen žrtvovati Merfin in posledično tudi lastni vložek. Banke naj bi namreč sanacijo Merkurja pogojevale tudi z njegovo lastniško ločitvijo od Merfina, o čemer pa bo imela prvo in zadnjo besedo Hypo Alpe Adria Bank, pri kateri so posamezni menedžerji zastavili pomemben del Merfina. Uradnih odzivov bank za zdaj ni mogoče dobiti.

Na današnji skupščini naj bi delničarji dobili na mizo tudi letno poročilo Merkurja za lansko leto. Po neuradnih informacijah naj bi se zapletlo z revizijo omenjenega poročila, ki jo je izvajal KPMG. Več virov nam je namreč omenilo možnost, da bi jo utegnili preklicati kar sami revizorji, saj naj poročilo ne bi izkazovalo resničnega stanja.

Na dan prihaja tudi vse več podrobnosti o poslih med Merkurjem in podjetjem HTC Dva, ki je uradni lastnik desetih Merkurjevih trgovskih centrov, trgovski družbi iz Naklega pa jih daje v najem. Po naših informacijah je namreč omenjeno podjetje še konec lanskega leta od Merkurja prejelo zajetno posojilo, ki ga je najverjetneje porabilo za nakup teh centrov. Velika večina od 157 milijonov evrov kratkoročnih finančnih obveznosti, ki jih je zadnji dan lanskega leta imel HTC Dva, namreč izhaja iz posojila, ki ga je podjetje najelo pri Merkurju.

Medtem ko je iz bilanc HTC Dva razvidno, da je družba deset milijonov evrov kratkoročnih posojil najela pri bankah, iz omenjenega dokumenta ni mogoče razbrati, kdo ji je posodil preostalih 147 milijonov evrov. Da je bil skrivnostni posojilodajalec HTC Dva prav Merkur, v družbi, ki jo vodi Bine Kordež, včeraj niso ne potrdili ne zanikali. "Podrobnosti našega poslovanja ne razkrivamo, zato tudi odgovorov na vaša vprašanja ne moremo zagotoviti," so nam včeraj povedali v Merkurju.

Podatek, da je HTC Dva od že tako močno zadolženega Merkurja še lani uspel "izvleči" 147-milijonsko posojilo, bi lahko bil sporen, če bi se izkazalo, da so si Merkurjevi menedžerji z omenjeno transakcijo pomagali financirati odkup nakelskega trgovca. Podjetje HTC Dva je namreč identičen znesek posojil, ki jih je dobil od Merkurja in HTC Dva (157 milijonov evrov), še pred koncem lanskega leta posodil naprej. Ali je ta denar končal na računu Merfina, podjetja v lasti Merkurjevih menedžerjev, ki obvladujejo skoraj 69 odstotkov nakelskega trgovca, za zdaj ni znano, saj v Merfinu bilanc za leto 2009 še niso objavili.

Če je denar, ki ga je Merkur posodil HTC Dva, res končal na računu Merfina, bi to pomenilo, da so menedžerji na čelu s Kordežem prevzem Merkurja financirali tudi z denarjem prevzete družbe. Pri tem velja opozoriti, da je močno zadolženi Merkur denar za posojilo neznanemu podjetju HTC Dva našel kljub temu, da je imel konec lanskega leta samo na ravni krovne družbe za več kot 683 milijonov evrov obveznosti do bank, ki za te transakcije niso vedele, in dobaviteljev.

Da je bilo posojilo podjetju HTC Dva v interesu Merkurjevih menedžerjev, dokazujeta še dva podatka. Prvič, po neuradnih informacijah naj bi Merkur pred časom posojilo HTC Dva spremenil iz kratkoročnega v dolgoročno, s čimer mu je podaljšal ročnost odplačila. In drugič, podjetje HTC je kratek čas lani decembra vodila Marta Bertoncelj, direktorica Merfina in predsednica nadzornega sveta Merkurja.

primoz.cirman@dnevnik.si

vesna.vukovic@dnevnik.si