ECB bo prvič v zgodovini kupila obveznice od zelo zadolženih držav v območju evra in zadolženih zasebnikov iz teh držav. Ob tem bo izvedla posebne operacije za ponovno "vsrkanje" likvidnosti, ki jo bo namenila na trg obveznic, s čimer naj bi zagotovila, da bo položaj denarne politike ostal nespremenjen.

ECB želi z intervencijami na trgu državnih in zasebnih obveznic v evrskem območju zagotoviti "globino in likvidnost tržnih segmentov, ki so disfunkcionalni". V kolikšni meri bo ECB ukrep odkupa obveznic izvedla, bo odločil Svet ECB, je evropska centralna banka danes objavila na svoji spletni strani.

Odločitev o intervenciji na trgu obveznic je ECB sprejela v luči zavez držav z evrom, da bodo izvedle vse potrebne ukrepe za dosego fiskalnih ciljev v letošnjem in prihodnjih letih za znižanje presežnega primanjkljaja, so dodali v sporočilu.

ECB se je poleg tega s centralnimi bankami ZDA, Velike Britanije, Švice in Kanade dogovorila o ponovni vzpostavitvi sistemov refinanciranja v dolarjih in bo s torkom začela izvajati začasne swap posle oz. zamenjavo valut. S tem želi izboljšati likvidnost na trgu dolarskih obveznic in preprečiti širitev napetosti na druge finančne trge.

Z zamenjavo deviz bo predvsem v Evropi preprosteje, priskrbeti si dolarje ter zagotoviti zadostno preskrbo trgov z ameriško valuto. Poleg tega naj bi s tem preprečili širitev napetosti na ostale trge in finančne centre, pojasnjujejo v ECB. To je prvi primer od začetka finančne krize, da so centralne banke v usklajeni akciji na takšen način posegle na trge, je poročala francoska tiskovna agencija AFP.

Japonska centralna banka je drugi trgovalni dan zapored v lastni bančni sektor poslala več milijard jenov, da bi zaradi krize v območju evra pomirila trge. Potem ko je v petek ponudila domačim bankam na voljo preračunano 17,4 milijarde evrov, jim jih je danes še dodatnih 16,7 milijarde evrov.

Tudi ECB si prizadeva zagotoviti likvidnost v območju evra. Tako naj bi si banke že ta teden pri ECB za šest mesecev izposodile toliko denarja, kot bodo želele. Poleg tega namerava ECB konec maja in konec junija bankam za po tri mesece ponuditi na voljo neomejene vsote denarja po fiksnih obrestnih merah.