Alpos naj bi precej dolgoval tudi dobavitelju materiala Acroniju, zaradi česar je slednji vzel v zastavo Alposovo družbo Alpos Ekološka peč. Poleg tega je Acroni menda zasegel tudi proizvodno opremo v Alposovi cevarni. "Zaposleni v cevarni delajo en dan v tednu, štiri dni pa so na čakanju. Plače za zdaj dobivamo redno, vendar so lastniki med seboj sprti. Eden od lastnikov bi rad izstopil iz lastništva, vendar ga nihče noče izplačati. V ponedeljek naj bi predsednik uprave svetu delavcev pojasnil, kaj se dogaja v družbi," je pojasnil predsednik celjskega območnega odbora Sindikata kovinske in elektroindustrije (SKEI) Alojz Jazbec.

Alpos vodi Mirjan Bevc, ki pa včeraj za pojasnila o razmerah v družbi ni bil dosegljiv zaradi službene poti, na telefonske klice pa se ni odzival. Predsednik nadzornikov in tudi eden večjih lastnikov družbe Vladimir Šprah razmer v družbi ni želel komentirati. "Za vsa pojasnila je pristojen predsednik uprave," je dejal. Na naše vprašanje, ali je kot nadzornik zadovoljen s poslovanjem Alposa, je odvrnil, da je včasih bolje, včasih slabše, da pa ne vidi črnih oblakov. Kako je Alpos posloval lani, ni znano, so pa ob devetmesečju ustvarili za polovico manj prihodkov (57,6 milijona evrov), ob polletju pa zabeležili 2,5 milijona evrov izgube.

Kaj je vzrok za blokade računov, nam v družbi ni uspelo izvedeti, vodstvo družbe pa naj bi se dogovarjalo z bankami za rešitev zadeve. Po neuradnih informacijah naj bi bile nekatere banke že prisiljene oblikovati slabitve zaradi terjatev do Alposa. NKBM ima na podlagi sporazuma o zavarovanju denarnih terjatev zastavno pravico na družbi Alpos Alu, in sicer zaradi 3,87 milijona evrov terjatev. Factor banka ima zastavno pravico vpisano na Alposu Metalurgiji, Alposu Pohištvu, Alposu Opremi, Alposu Naložbah ter Alposu Proizvodnji orodij, in sicer zaradi 1,8 milijona evrov terjatev, s pripadajočimi obrestmi.

barbara.hren@dnevnik.si