Ameriški naftni gigant Exxon Mobil bo v letošnjem letu v obstoječe in nove projekte vložil 28 milijard dolarjev, napovedujejo v družbi. (Foto: ap)
Svetovno povpraševanje po energiji naj bi se do leta 2030 okrepilo za približno 35 odstotkov. Fosilna goriva bodo kljub razvoju novih tehnologij ostala prevladujoči vir energije, zemeljski plin pa bo prevzel mesto premoga, navajajo v Exxon Mobil.
Tako tudi ni presenetljivo, da bodo v družbi razširili svojo dejavnost v dejavnosti pridobivanja zemeljskega plina. Decembra so napovedali 29 milijard dolarjev vreden prevzem družbe XTO Energy. Transakcijo naj bi zaključili v drugem letošnjem četrtletju.
Zemeljski plin naj bi v prihodnje premog nadomestil predvsem v elektrarnah. V Exxon Mobilu pa ne pričakujejo, da bi zemeljski plin lahko postal prevladujoče pogonsko gorivo za vozila, saj naj bi bil postopek pretvarjanja v obliko, primerno za ta namen, preveč zahteven. Prav tako bi bila izgradnja črpalnih postaj izredno draga, polnjenje rezervoarjev pa bi trajalo dlje, kot traja v primeru uporabe bencina ali dizla.
V ameriškem naftnem gigantu sicer povečujejo investicije kljub temu, da je njihov dobiček lani upadel za več kot polovico in je znašal 19,3 milijarde dolarjev. Posebej prizadeta je bila dejavnost rafiniranja, in sicer zaradi upada povpraševanja po pogonskih gorivih za motorna vozila.
Poslovni.Dnevnik.si





































Komentarji