Majda Marolt, sekretarka območne organizacije Zveze svobodnih sindikatov Slovenije za Dolenjsko in Belo krajino (Foto: Dragana Stanković)
- Oglas
Kot je na današnji novinarski konferenci v Novem mestu povedala sekretarka območne organizacije Dolenjske in Bele krajine ZSSS Majda Marolt, se naj bi po grobi oceni sobotne demonstracije udeležilo tudi od sedem do 10 odstotkov od približno 12.000 njihovih članov, skupaj z ostalimi sindikalnimi centralami in vsemi podporniki pa bodo zahtevali dvig minimalne plače s sedanjih 459 evrov neto na 600 evrov neto in umik po njihovi sodbi najbolj spornih izhodišč pokojninske reforme.
Sedanja minimalna plača pod 600 evri je prenizka in zaposlenim ne omogoča dostojnega preživetja, prejema jo vse preveč delavcev, kot socialna varovalka pa je izgubila pomen, je pojasnila.
Delodajalci sicer ves čas grozijo, da bi dvig minimalne plače povzročil izgubo delovnih mest, s čimer se, po besedah Maroltove, ZSSS ne strinja, saj po drugi plati zahtevajo tudi spremembo davčne oz. dohodninske zakonodaje.
Drugi očitek se po njenih besedah dotika dodane vrednosti na delavca, ki naj bi bila prenizka in naj ne bi omogočala plač, kot jih zahtevajo sindikati. Zato je potrebno upoštevati, da dodana vrednost ne more biti prenesena na delavce, temveč je stvar uprave in lastnikov podjetij, ki nazadnje nosijo odgovornost, je opozorila.
Delavec dela po navodilih in to, kar mu je naročeno, če to delo opravlja, pa zanj zasluži plačo, ki bi mu omogočala dostojno preživetje, je dejala.
V nadaljevanju se je dotaknila izhodišč za pokojninsko reformo in povedala, da je ZSSS postavila zahteve, od katerih ne misli odstopiti. Menijo namreč, da 40-letna delovna doba zadostuje za pokojnino, 65 let je za določeno populacijo industrijskih delavcev odločno previsoka starost, višina pokojnine pa mora biti dostojna.
Pokojninske reforme ZSSS ne odklanja, terja pa, da je pravična in da zagotavlja pravične upokojitvene pogoje, ki jih bodo ljudje lahko realno dosegli. Višina zneska jim mora omogočiti socialno in materialno varnost, po izračunih ZSSS pa sedanja izhodišča pokojninske reforme naštetega ne ponujajo, je poudarila.
Maroltova je opozorila še na sindikalno akcijo Kje je naših 183 milijonov evrov, ki se nanaša na neplačevanje socialnih in ostalih prispevkov pri plačah. S primeri se je ZSSS soočila tudi v primerih nekaterih dolenjskih in belokranjskih podjetij, v prihodnosti pa se bo njihova območna organizacija temu vprašanju dejavneje posvetila in zahtevala javno objavo teh podjetij, je napovedala.
ZSSS je tudi letos izdala poziv za izplačilo 13. plače in božičnic, območna organizacija pa pričakuje, da se bodo pozivu odzvala tudi dolenjska in belokranjska podjetja. Ob tem je Maroltova navedla družbo Krka, ki bo delavcem izplačala božičnico v višini 1192 evrov bruto, delavcem, ki delajo preko posrednikov, pa 596 evrov bruto.
Poslovni.Dnevnik.si










































Komentarji
Dodaj komentar
Za komentiranje morate biti prijavljeni.