"Mojo izjavo so mediji izkrivili. S tem, da smo vsi na istem čolnu, sem želel reči, da smo vsi odgovorni, da ohranimo naše Gorenje, ki je ugledno podjetje, s svojim trgom, inovativnimi izdelki in cenjeno blagovno znamko," pravi Bobinac.

Iz letnega poročila Gorenja je razvidno, da je od 342.000 evrov lanskih prejemkov iz naslova plač Bobinac zaslužil 239.000 evrov, 79.000 evrov je prejel kot nagrado za uspešnost, za 24.000 evrov pa je bilo drugih prejemkov. Medtem ko je leta 2007 Bobinac v Gorenju zaslužil 312.000 evrov bruto, je v letu 2006 skupaj prejel 298.600 evrov bruto.

Ob predpostavki, da je povprečna bruto plača zaposlenih v Gorenju v juliju in avgustu znašala 1126 evrov, je samo iz naslova prejetih plač v višini 239.000 evrov Bobinac zaslužil 17,7-krat več. Če upoštevamo vsoto celotnih njegovih prejemkov v višini 342.000 evrov lani pa je Bobinac v povprečju zaslužil 28.500 evrov na mesec oziroma kar 25-krat več, kot je znašala povprečna bruto plača Gorenjevega delavca. Bobinac pravi, da bruto prejemke ni smiselno primerjati, saj so plače vodstvenih delavcev bistveno bolj obdavčene kot plače delavcev v proizvodnji. "Moja neto plača znaša 8700 evrov, kar je desetkrat več od povprečne neto plače v Gorenju. V Gorenju delavci v povprečju prejemajo za osem odstotkov višje plače, kot znašajo v panogi, pri čemer le manjše število delavcev prejema minimalne plače," razlaga Bobinac.

Po njegovih besedah je masa neto plač uprave v avgustu znašala 46.000 evrov, medtem ko je v celotni skupini Gorenje znašala 8,4 milijona evrov. "Tudi če bi letalo, ki se mu reče Gorenje, lahko letelo brez pilota in posadke, bi masa plač v Gorenju še vedno znašala 99,5 odstotka zdajšnjih plač," pravi Bobinac.

Koliko je zaslužil kot član nadzornih svetov Etija, Surovine, IEDC in nadzornega odbora Istrabenza Gorenja, nam ni razkril, češ da tega ne ve natančno. Iz letnega poročila Istrabenza Gorenja pa je razvidno, da so bili njegovi celotni prejemki lani 29.661 evrov (plačilo za opravljanje funkcije, plačilo za udeležbo na seji in potni stroški). Iz letnega poročila Etija je razvidno, da so celotni prejemki petih članov nadzornega sveta lani znašali 72.000 evrov. Če predpostavimo, da je bil predsednik za svoje delo boljše plačan kot preostali nadzorniki, je Bobinac kot član nadzornega sveta Etija zaslužil približno 15.000 evrov. V Surovini je Bobinac postal član nadzornega sveta šele pred kratkim. IEDC je neprofitna izobraževalna organizacija in člani nadzornega sveta so volonterji.

Gorenje je eno od največjih podjetij v državi, zato se postavlja vprašanje, kako Bobincu uspeva hkrati kakovostno nadzorovati še štiri podjetja: "To mi ne jemlje veliko časa. V IEDC na Bledu se že eno leto nisem udeležil seje nadzornega sveta. V Etiju se nisem udeležil zadnjih treh sej, medtem ko sem v Surovini šele prevzel mesto člana nadzornega sveta."

sebastjan.morozov@dnevnik.si

Več kazalcev poslovanja Skupine Gorenje si lahko pogledate na spletni strani Poslovnega Dnevnika pod ikono analize podjetij ali na tej povezavi.