Kriza na poslovanje solkanskega podjetja Instrumentation Technologies, ki je ponudnik rešitev za instrumentacijo in diagnostiko za pospeševalnike osnovnih delcev, do sedaj ni vplivala. Prav tako negativni trendi v svetovnem gospodarstvu niso prizadeli razvoja, ki teče v skladu z načrti, saj bodo v letošnjem letu na trg dali več novih izdelkov, so za STA povedali Instrumentation Technologies.

Kot poudarjajo, so njihovi izdelki sestavni del pospeševalnikov, vgrajen v zaključni fazi projektov, o čemer se dogovarjajo celo več let vnaprej. "Naše stranke so velike raziskovalne infrastrukture, ki večinoma načrtujejo in gradijo več let in so vezane na dolgoročna financiranja, največkrat svojih matičnih ali konzorcijev držav. Zaradi take finančne strukture tudi same niso neposredno toliko izpostavljene," so pojasnili.

Prihodke bodo letos predvidoma ohranili na lanski ravni, ko so znašali dobre štiri milijone evrov, a ne zaradi krize, temveč zaradi zavestne odločitve, da letos vse vložijo v nadaljevanje zastavljenega razvoja. Tako so letos povečali število zaposlenih z 42 na 51, pri čemer ima kar 40 odstotkov zaposlenih magisterij ali doktorat. Podjetje Instrumentation Technologies je sicer lansko leto zaključilo z dobrim milijonom evrov dobička.

Podobne so tudi ugotovitve vodilnih v PTP, kjer imajo zaenkrat 42 članov. "Med člani PTP ni zaznati, da bi kriza ohromila poslovanje podjetij," so poudarili. Park namreč sestavljajo mlada podjetja, katerih delo je osredotočeno predvsem v razvoj novih izdelkov in storitev, kar financirajo z lastnimi viri, obstoječimi najetimi krediti ter nepovratnimi sredstvi za zagon podjetja in razvojno-raziskovalno delo. Hkrati podjetja večinoma delujejo v ozko specializiranih visokotehnoloških nišnih panogah, ki jih kriza ni dotaknila v tako veliki meri, kot se je tradicionalnih panog, so pojasnili.

Negativne vplive krize so sicer zaznali tisti člani PTP, ki delujejo v panogi navtike in gradbeništva, in sicer predvsem podjetja z že razvitim izdelkom izkazujejo upad prodaje. Vseeno pri podjetjih v parku niso opazili manjšanja števila zaposlenih. Zaradi gospodarske krize tudi ni upadlo povpraševanje niti po članstvu niti po poslovnih prostorih v tehnološkem parku. Letos so tako sprejeli že 19 novih članov, do konca leta pa jih bodo še med 10 in 15, kar je velik porast v primerjavi z lanskimi leti.

Člani PTP med krizo največ povprašujejo po finančnih sredstvih, zlasti po semenskem kapitalu ter nepovratnih sredstvih države in mednarodnih skladov. Z različnimi državnimi mehanizmi finančne podpore visokotehnološkim podjetjem so člani parka v splošnem zadovoljni, največjo oviro pa predstavlja premajhen obseg sredstev, ki je v posameznih razpisih na voljo, poudarjajo v PTP.

Podobno razmišljajo tudi v Instrumentation Technologies, kjer ocenjujejo, da so bili nekateri protikrizni ukrepi najbrž nujni, čeprav sami ne sodijo v skupino najbolj ranljivih podjetij. "Vsekakor pa je dobro povečati del, ki ga družba namenja za razvojne projekte, čeprav se zdijo rezultati na prvi pogled daleč," so opozorili.