Po pojasnilih Infonda Holdinga izguba tekočega leta skupaj s prenesenimi izgubami presega polovico osnovnega kapitala družbe in te izgube po oceni uprave ni mogoče pokriti v breme prenesenega dobička ali rezerv. Hkrati uprava ugotavlja, da je dolgoročno plačilno nesposobna. Prisilna prodaja 29,7 odstotka Pivovarne Laško in 16,2 odstotka Mercatorja je po naših ocenah Infondu Holdingu povzročila več kot 80 milijonov evrov izgube, zaradi katere ima po neuradnih ocenah že za med deset in 25 milijonov evrov negativnega kapitala, njegov dolg pa za več kot 100 milijonov evrov presega realno vrednost njegovega premoženja.

Poznavalci so si enotni, da se bo Infond Holdingu znašel v stečaju in da možnosti za prisilno poravnavo ni. Njegovim lastnikom, med katerimi je tudi 33.000 malih delničarjev, tako grozi, da bodo ostali brez vsega premoženja.

Ključno vprašanje za lastništvo Pivovarne Laško in Mercatorja je, če bodo po včerajšnji ugotovitvi Infonda Holdinga o insolventnosti omenjenim trem bankam z zasegi delnic sledile tudi druge banke, tako da bi Infond Holding ostal brez celotnega večinskega dela pivovarne in četrtine Mercatorja. Gorenjski banki je po naših informacijah konec lanskega leta dolgoval 43,5 milijona evrov, NKBM 15,8, Banki Koper 20 in Probanki 7,1 milijona evrov, medtem ko naj bi avstrijski banki Hypo dolgoval okoli 30 milijonov evrov. Za zdaj je znano, da je Infondu deset milijonov evrov posodila tudi Zlata Moneta II (v večinski lasti menedžerjev Probanke). Družbe iz Skupine Pivovarna Laško so po podatkih, ki nam jih je včeraj potrdil tudi generalni direktor pivovarne Dušan Zorko, nadrejenim družbam (torej Infondu in Centru Naložbe) posodile kar okoli 110 milijonov evrov. Problematična so deloma posojila Probanke in njenih družb, banke Hypo in posojila družb iz sistema pivovarne, saj so slabše zavarovana ali celo nezavarovana. Hipoteke na delnice so namreč vpisane šele na drugem ali tretjem mestu. S tem, ko druge banke zasegajo delnice, pa ti upniki ostajajo brez zavarovanj za svoje terjatve in lahko upajo samo na morebitno poplačilo iz stečajne mase.

Po trditvah pravnih strokovnjakov razglasitev insolventnosti za banke upnice ne pomeni ustavitve postopkov izvršb, ravno nasprotno; če do zdaj posojil še niso odpoklicale, bi jih morale zdaj. Šele ko se bo stečaj po sklepu sodišča začel, izvršilni postopki ne bodo več mogoči. "Infondu Holdingu smo poslali zadnji poziv, naj nam povrne sredstva. Za posojila, ki so se že iztekla, v treh dneh, za tista, ki se še niso, pa v osmih dneh. Kot upniki se bomo primerno organizirali in se borili, da bomo maksimalno poplačani," je pojasnil Dušan Zorko. Možnosti za poplačilo v tem trenutku glede na finančni položaj Infonda Holdinga praktično ni, prav tako je vprašanje, koliko se bodo lahko podjetja iz skupine Pivovarna Laško poplačala iz stečajne mase. Najverjetneje je, da bodo morali čez čas zaradi stečaja Infonda Holdinga svoje terjatve odpisati, kar bo obremenilo njihov kapital. Vendar, kot trdijo v Laškem, poslovanje proizvodnih podjetij kljub temu ne bo ogroženo.

matjaz.polanic@dnevnik.si

vesna.vukovic@dnevnik.si

suzana.rankov@dnevnik.si

Več kazalcev poslovanja Infond Holdinga, njegove večinske lastnice družbe Center Naložbe in Pivovarne Laško si lahko pogledate na spletni strani Poslovnega Dnevnika pod ikono analize podjetij.