Ta podatek v zgodbi o skrivnostnem italijanskem solastniku Kolonela, ki prek povezanih podjetij lastniško obvladuje Pivovarno Laško in Mercator, odpira nova vprašanja. Če je za 30 odstotkov delnic Kolonela odštel vsoto, enako njihovi knjigovodski vrednosti, je namreč za nakup plačal skoraj dvakratnik vseh lanskih prihodkov, natančneje 3,4 milijona evrov.

To vzbuja dodaten dvom v trditev lastnika italijanskega podjetja Pierpaola Ceranija, da je delnice Kolonela kupil z lastnim denarjem in v svojem imenu. Iniziative Generali 96 je po kriteriju ustanovitvenega kapitala največje podjetje iz Ceranijeve skupine, ki ima v lasti druge družbe, tudi holding Diaco, ki se ukvarja s prodajo fiziološke raztopine in drugih farmacevtskih izdelkov. Medtem ko v javno dostopnih italijanskih virih ni mogoče najti podatkov o poslovanju Iniziative Generali 96, je imel Diaco leta 2007 okoli 4,4 milijona evrov prihodkov, v lasti pa ima za dva milijona evrov premoženja. Tudi Ceranijevo luksemburško podjetje Diaconlux International je finančni "palček", saj ga je leta 2002 ustanovil z 32.000 evri kapitala. O finančno-kapitalski "moči" skupine Diaco veliko pove tudi podatek, da je naslov njene avstrijske podružnice, ki je imela leta 2007 manj kot 700.000 evrov prometa, enak naslovu Ceranijevega stalnega prebivališča v Celovcu.

Odgovor na vprašanje, ali je Cerani delnice Kolonela dejansko kupil ali pa jih je dosedanji edini lastnik podjetja Boško Šrot nanj samo prenesel, bo najverjetneje znan že v ponedeljek. Takrat naj bi urad za varstvo konkurence (UVK) prejel podatke o prometu na dveh bančnih računih Šrotovega podjetja Atka-Prima, ki je Ceraniju prodalo 30 odstotkov delnic Kolonela. Iz javno dostopnih podatkov je razvidno, da ima Atka-Prima računa odprta pri NKBM in Banki Celje, viri blizu mariborske banke pa so nam že včeraj zatrdili, da Atka-Prima denarja zagotovo ni prejela prek tamkajšnjega računa. UVK naj bi prihodnje dni pridobil tudi pogodbo o prodaji delnic, ki sta jo sklenila Šrot in Cerani.

Na agenciji za trg vrednostnih papirjev (ATVP) pa so nam včeraj potrdili, da so od Pivovarne Laško že zahtevali pojasnilo nedavnega sporočila, ki ga je družba objavila na spletni strani Ljubljanske borze. V njem je uprava družbe zapisala, da je Ceranijevo podjetje večinski lastnik Kolonela, kar je kontroverzni italijanski poslovnež nekaj ur pozneje javno zanikal. Po neuradnih informacijah je to obvestilo v pivovarno poslala ena od italijanskih odvetniških družb.

Cerani nam je včeraj dejal, da "nam bo za odgovore na naša vprašanja na voljo prihodnji teden".

primoz.cirman@dnevnik.si

vesna.vukovic@dnevnik.si