Iz registra Centralne klirinško-depotne družbe (KDD) je bilo namreč tudi včeraj popoldne razvidno, da so Italijani kupili le 30-odstotni delež v Kolonelu. Preostalih 70 odstotkov ključnega podjetja v lastniški verigi Pivovarne Laško je tako še vedno v lasti družbe Atka-Prima, ki sta jo ustanovila donedavni prvi mož pivovarne Boško Šrot in njegova soproga Anica Aužner Šrot. To nam je včeraj potrdil tudi direktor urada za varstvo konkurence (UVK) Jani Soršak. "Izpiski iz KDD, ki smo jih po uradni poti pridobili včeraj, ne potrjujejo navedb Pivovarne Laško. Italijansko podjetje je kupilo le 7500 delnic Kolonela, kar predstavlja 30-odstotni lastniški delež. Prenos je bil opravljen v ponedeljek," je dejal Soršak.

Laško tako, Cerani drugače

Kljub temu so iz Pivovarne Laško še včeraj popoldne sporočili, da so prek pooblaščenega odvetnika prejeli obvestilo, v katerem jih podjetje Iniziative Generali 96 obvešča, da je postalo večinski lastnik Kolonela. Samo sporočilo (podpisal ga je novi direktor Pivovarne Laško Dušan Zorko) odpira več vprašanj kot ponuja odgovorov. Objavila ga je namreč pivovarna, ne pa podjetji Center Naložbe in Infond Holding, ki sta Kolonelu bližje v Šrotovi lastniški verigi. Ob tem velja spomniti, da Pivovarna Laško sprememb v lastništvu Kolonela do zdaj nikoli ni sporočala prek ljubljanske borze. Tega ni storila niti maja lani, ko smo v Dnevniku razkrili, da je pravi lastnik Kolonela prav Šrot.

Kar sporočilo, ki naj bi ga spisali Italijani, razlikuje od preostalih podobnih objav na spletni strani ljubljanske borze, je tudi skopost podatkov o domnevnem poslu. V Iniziative Generali 96, ki jo vodi kontroverzni tržaški poslovnež Pierpaolo Cerani, v nasprotju s prakso borze namreč niso razkrili, koliko delnic so dejansko kupili in kolikšen lastniški delež imajo v lasti. "Za nakup Pivovarne Laško sem se odločil, ker je Slovenija članica EU. Vse bom razkril na tiskovni konferenci, ki bo v soboto v Ljubljani," je včeraj za Dnevnik v kratkem telefonskem pogovoru povedal Cerani. Na vprašanje, zakaj je kupil le 30 odstotkov podjetja Kolonel, je odgovoril, da "to ne drži", in zvezo prekinil.

Da bo zmeda popolna, je Cerani prav tako včeraj popoldne, torej po objavi sporočila Pivovarne Laško na borzi, v intervjuju za Delovo spletno stran priznal, da je kupil "le manjšinski, a pomembni delež". Pri tem je zanikal, da bi njegovi odvetniki kogar koli obvestili o tem, da je podjetje Iniziative Generali 96 kupilo večino Kolonela, čeprav se je nanje le nekaj ur prej sklicevala Pivovarna Laško. "V primeru, da bi postal večinski lastnik Kolonela, bi moral objaviti obvezno prevzemno ponudbo," je dejal Cerani. Pri tem je razkril, da se je s Šrotom o vstopu v Kolonel, ki ga je po lastnih besedah kupil zaradi Radenske (!?), začel pogajati pred tremi meseci

Banke se za Šrota ne menijo

Vse našteto dokazuje, da Šrot Kolonela še ne želi izpustiti iz rok, pri čemer njegov krog hkrati razpihuje prav novico, da je nekdanji prvi mož pivovarne ključno podjetje v njeni lastniški verigi že prodal. Čeprav končni cilj nove Šrotove igre ni znan, tako rekoč ni več možnosti, da bi z njo rešil lastništvo v pivovarski mreži. Več bančnih virov nam je tako včeraj potrdilo, da bodo v banke v prihodnjih dneh ravnale kot ekonomske lastnice Infonda Holdinga. To posledično pomeni, da bo Kolonel prek Centra Naložb ostal zgolj lastnik Infonda, ki v svojem portfelju ne bo imel več delnic pivovarne in prej ali slej tudi Mercatorja.

Tudi zato v neuradnih krogih krožijo razlage, da je Šrot v "partnerstvo" s Ceranijem vstopil "le" zaradi zaprtja nekaterih svojih, manjših poslov. Že včeraj smo poročali, da bi lahko prav tržaški poslovnež Šrotovi Atki-Primi pomagal pri poplačilu 2,5-milijonskega posojila NLB. Več odgovorov na vprašanja o ciljih Šrotove igre bo najbrž znanih po razkritju pogodbe o prenosu delnic, morebitnih kazni za neizpolnitev obveznosti in bančnih tokov na račune Atke-Prime in Iniziative Generali 96. Takrat bo tudi jasno, ali si je Šrot prav zaradi posla s Ceranijo pred razrešitvijo s položaja prvega moža Pivovarne Laško direktorska pooblastila prizadeval obdržati še teden dni.

Ker naj bi bil Cerani po poročanju italijanskih medijev vpleten v več zgodb z domnevno kriminalnim ozadjem, smo na uradu za preprečevanje pranja denarja vprašali, ali nameravajo preveriti zadnje denarne transakcije Atka-Prime. Odgovorili so nam, da konkretnih zadev in postopkov, ki jih obravnavajo, ne komentirajo, saj so označene z ustrezno stopnjo tajnosti v skladu z zakonom, ki ureja tajne podatke.

primoz.cirman@dnevnik.si

vesna.vukovic@dnevnik.si

Več kazalcev poslovanja Skupine Pivovarna Laško, Infond Holdinga in Centra Naložb si lahko pogledate na spletni strani Poslovnega Dnevnika pod ikono analize podjetij ali na tej povezavi.