Cerani je za STA potrdil, da je družba Iniziative Generali 96 v ponedeljek kupila delež v Kolonelu, a zaenkrat ne odgovarja na nobeno vprašanje glede tega nakupa. Kot je dejal, "ga kličejo z vseh strani", na vsa vprašanja pa bo odgovoril na novinarski konferenci v Ljubljani, ki bo predvidoma v petek oz. soboto.

Cerani ni želel komentirati niti tega, zakaj se je odločil za lastniški vstop v Kolonel, je pa za časnik Delo povedal, da so njegovi načrti s skupino Pivovarno Laško takšni, da bo ohranil slovenske dobavitelje, zlasti v Mercatorju, pri tem pa je zavrnil možnost prodaje podjetij iz skupine. "Zelo cenim, denimo, Radensko, ki jo pijem že več let, in si želim razvijati te slovenske blagovne znamke, v katere verjamem. Rad bi jih razvijal po vsem svetu, ker so veliko vredne, a še premalo razvite in imajo dovolj manevrskega prostora," je dejal Cerani.

O odnosih z direktorji podjetij v skupini je dejal, da je v torek večkrat klical predsednika uprave Pivovarne Laško Dušana Zorka, da bi se mu predstavil kot lastnik, kar je običajna praksa, a priložnosti za pogovor ni dobil, ker se Zorko z njim ni utegnil sestati.

Cerani je še izrazil pričakovanje, da se v času novega lastništva podjetja ne bo dogajalo nič mimo tekočih poslov. Tudi sicer bi bil vesel, če bi imeli skupne cilje znotraj skupine in bi sodelovali pri vseh projektih, je poudaril za Delo. Dodal je, da namerava obdržati vsa delovna mesta in njihovo število celo povečati. "Imam predvidene finančne rešitve, s katerimi bo premoženje ostalo v Sloveniji, skupina pa se bo prestrukturirala in sanirala", je dejal.

Turnšek: Za spremembe v lastništvu lastnikov Laškega smo izvedeli iz medijev

Nadzorniki Pivovarne Laško so o spremembah v lastniški strukturi Kolonela izvedeli iz medijev. Kljub tem spremembam pa pričakujejo normalno poslovanje in uskladitev pričakovanj z bankami upnicami, je za STA povedal predsednik nadzornega sveta Laškega Tone Turnšek.

Kot je dejal Turnšek, se nadzorni svet Laškega ukvarja s spremljanjem poslovanja družbe, v prihodnjih letih pa želi okrepiti poslovanje skupine predvsem na osnovnem poslu. Prodaja deležev v drugih družbah, ki jih ima Laško, je sicer možna, ni pa nikakršne potrebe po hitenju. Končno besedo o tem bodo vsekakor imeli lastniki, je poudaril.

Turnšek se je s tem odzval na vprašanje, ali nadzorniki ob spremenjeni lastniški strukturi največjega posamičnega lastnika Laškega pričakujejo spremembe v nadzornem svetu in kako ocenjuje prve izjave novega (so)lastnika Kolonela Ceranija, da ne namerava prodati podjetij iz skupine Laško, kar je kot možnost pred dnevi omenjal novi prvi mož Laškega Dušan Zorko.

VZMD opozarja na sklepe delničarjev in zahteva reviziji

Vseslovensko združenje malih delničarjev (VZMD) je Zorka pozvalo, naj upošteva sklepe, ki so jih delničarji Laškega sprejeli konec maja na t.i. stopniščni skupščini. VZMD upravo tudi poziva, naj prekliče tožbo, ki jo je Infond Holding vložil za ugotovitev ničnosti sklepov skupščine.

V združenju od uprave Laškega zahtevajo tudi izvedbo posebne revizije poslov, povezanih z nakupom delnic družbe Thermana - Zdravilišče Laško, pa tudi revizije poslov, povezanih z nakupom delnic Infond Holdinga s strani hčerinskih družb Fructal in Pivovarna Union, poslov, povezanih z nakupom delnic družb Premogovnik Velenje s strani Radenske, ter prodajo teh delnic družbi Center Naložbe.

Mali delničarji bi radi videli tudi revizijo poslov, povezanih z dajanjem posojil, ki so jih odobrile Pivovarna Laško, Radenska in Pivovarna Union in poslov, povezanih z nakupom oziroma ustanovitvami nakupnih in prodajnih opcij za delnice Istrabenza.

Šrot nadzoroval večino lsovenskih pijač

Lastnik Kolonela je družba Atka-Prima, ki jo obvladujeta Šrot in njegova žena Anica. Kolonel ima v lasti 78 odstotkov Centra naložb, omenjena družba pa je 71-odstotna lastnica Infond Holdinga. Ta je s 55-odstotnim deležem večinski lastnik Pivovarne Laško, v lasti pa ima tudi 24,9 odstotka Mercatorja.

Spomnimo, da je Nova Ljubljana banka zaradi neplačanega 130 milijonov evrov dolga junija Infond Holdingu zasegla 10,75 Mercatorja in 23,51 Pivovarne Laško, s katerima je Infond Holding zavaroval posojilo.

Šrot je prek skupine Pivovarne Laško nadzoroval večino slovenske industrije pijač (v njej so kot odvisne družbe Radenska, Pivovarna Union, Vital Mestinje ter splitska Jadranska pivovarna), obvladoval pa je tudi pretežen del trga tiskanih medijev, saj so Laščani lastniki največjega slovenskega časnika Delo, ta pa poseduje skoraj 80-odstoten delež Večera.

Boško Šrot je prejšnji teden zaradi interesov poslovnega sistema in umiritve pritiskov ponudil odstop z mesta generalnega direktorja Pivovarne Laško, nadzorni svet pa je njegov odstop sprejel. Na čelo laške pivovarne je imenoval Dušana Zorka. Zorko je že napovedal, da bo skupina Laško prodala določene naložbe, ki niso povezane z osnovno dejavnostjo. Ničesar pa po njegovih besedah ne bodo prodali na hitro, niti naložb v Mercatorju, Delu oz. Večeru.