Vendar dejansko sliko o lanskem poslovanju in finančnem stanju največjih gradbenih podjetij izkrivljajo povečane zaloge, ki so vplivale na povečane prihodke in posledično višje dobičke. Konec decembra lani je imelo 32 analiziranih gradbenih podjetij za skoraj pol milijarde evrov zalog, kar je 130 milijonov evrov več kot leto prej, skupna vrednost zalog pa je lani prvič celo presegla skupno višino kapitala.

Delež zalog v sredstvih je tako konec minulega leta v povprečju predstavljal že kar 20,4 odstotka oziroma tri odstotne točke več kot leto prej. Z največjim povečanjem zalog glede na skupna sredstva so se lani soočali v Energoplanu, SGP Zasavje Trbovlje, Granitu, MTB in GIC Gradnje, kjer se je delež zalog v sredstvih povečal za med deset in dvajset odstotnih točk. Na drugi strani so zaloge za največ zmanjšali v Gratelu in Konstruktor VGR, najmanjši delež zalog v skupnih sredstvih pa so imeli konec minulega leta v podjetjih SGP Pomgrad, Strabag, Pomgrad-Gradnje, Cestno podjetje Maribor in Cestno podjetje Ljubljana, kjer so zaloge predstavljale manj kot odstotek in pol vseh sredstev.

Iz lanskih podatkov o poslovanju tako izhaja, da bi ob upoštevanju nespremenjenih zalog okoli polovica analiziranih gradbenikov končala v rdečih številkah. Natančnih ocen za zdaj še ni mogoče dati. Nobena izmed analiziranih družb še ni objavila letnega poročila, zaradi česar ni znano, kolikšen del povečanja zalog je rezultat morebitnih prevrednotenj in kolikšen del zalog predstavljajo že končane, a neprodane nepremičnine. Prav tako ni znano, kako natančno so na poslovanje vplivali podaljšani plačilni roki, ki so se odrazili skozi nekoliko nižje stroške.

Lani pa se je še nekoliko poslabšala finančna slika slovenskih gradbenih velikanov, ki so imeli konec minulega leta kar 84-odstotni delež obveznosti v sredstvih. Pri kar 20 izmed 32 analiziranih gradbenikov se je lani delež kapitala v sredstvih zmanjšal, med najmanj zadolžene pa spadajo Gradbeno podjetje Bežigrad, KPL in SGP Pomgrad z okoli 50-odstotnim deležem kapitala v sredstvih. Na drugi strani je razmerje med obveznostmi in kapitalom pri podjetjih Begrad Črnomelj, Stavbar Gradnje, Gradbinec GIP in MTB več kot 20 proti ena v prid obveznostim.

Glede na nizek delež lastniškega financiranja bo po mnenju poznavalcev več gradbenih podjetij letos moralo bodisi izvesti dokapitalizacijo in tako izboljšati strukturo financiranja bodisi drastično zmanjšati vrednost zalog, kar bi posledično vplivalo na nižje tržne cene nepremičnin.

matjaz.polanic@dnevnik.si