Kot so danes sporočili iz spletnega nepremičninskega portala Slonep.net, so stanovanja v Ljubljani še vedno med najdražjimi, najdražja pa so stanovanja na južnem Primorskem. Na tem območju so cenejše kot v Ljubljani le še garsonjere.

Za najdražjima območjema sledijo okolica Ljubljane (oz. osrednja Slovenija brez Ljubljane), Gorenjska in severna Primorska. Za njimi se uvrščajo Savinjska, Dolenjska, Notranjska in Podravska. Najcenejša pa so stanovanja na Koroškem, v Zasavju, Posavju in Pomurju.

Primerjava povprečnih oglaševanih cen stanovanj v Mariboru med marcem lani in marcem letos pokaže, da je pri večini vrst stanovanj cena v zadnjem letu padla. Močno pa se je zvišala povprečna oglaševana cena zemljišč.

Marca letos so bile povprečne oglaševane cene stanovanj nižje za več kot dva odstotka. Povprečna oglaševana cena garsonjer se je znižala za 5,6 odstotka, enosobnih stanovanj za 2,7 odstotka, trisobnih stanovanj za dva odstotka in štirisobnih za 2,4 odstotka.

Povprečna oglaševana cena je v Mariboru višja le pri dvosobnih stanovanjih, in sicer za 0,9 odstotka. Povprečna oglaševana cena hiš je bila nižja za 5,1 odstotka. V prvem četrtletju letos so se oglaševane cene vseh vrst stanovanj in hiš znižale.

V Ljubljani povprečna oglaševana cena pisarniških poslovnih prostorov raste že od sredine leta 2005. V prvem letošnjem četrtletju je dosegla vrednost 1775 evrov na kvadratni meter.

Oglaševane cene hiš v Ljubljani ostajajo nespremenjene, glede na zadnje lansko četrtletje pa se v okolici Ljubljane nadaljuje padanje. V večini preostalih regij je prišlo do zastoja rasti.

Cene zazidljivih zemljišč v Ljubljani počasi padajo, v okolici Ljubljane pa so stabilne. Oglaševane cene so najvišje v Ljubljani.

Najbližje Ljubljani sta Južna Primorska (165 evrov na kvadratni meter) in Gorenjska (149 evrov na kvadratni meter). V obeh regijah Slonep že dlje časa opaža intenzivno rast cen. Po letu 2007 je zaznati še vedno trajajočo rast cen tudi na Notranjskem, v Podravju in na Koroškem.

Glede najemnin stanovanj v Ljubljani Slonep ocenjuje, da so se lani ponujene najemnine pretirano dvignile, ker se je na trgu pojavilo večje število novih ponudnikov, ki pa niso imeli realnih pričakovanj. V prvem letošnjem četrtletju je prišlo do streznitve in najemnine so se vrnile na raven, ki so jo imele septembra 2007.

Ponudba najemnih stanovanj se je od marca lani do marca letos povečala za več kot 200 odstotkov, velik del ponudnikov pa je po oceni Slonepa lastnikov stanovanj, ki jih zaradi sprememb na nepremičninskem trgu niso mogli prodati in so se določili za oddajo.