Skupaj z drugimi člani uprave - ti se za zdaj niso odločili, da bi svoje mandate ponudili v presojo nadzornikom - je zagotovil, da NLB posojila podaljšuje po poslovnih kriterijih. Če bi se namesto za podaljšanje kratkoročnih posojil odločili za unovčenje zavarovanj, bi dodatno ogrozili likvidnost slovenskega gospodarstva, pravijo v NLB, kjer trdijo tudi, da ne kršijo vladne uredbe, ki prepoveduje dajanja posojil za menedžerske odkupe iz virov, ki so pridobljeni z državnim poroštvom.

"Odstopa nisem ponudil zato, ker bi naredil kar koli narobe, ampak da bi zaščitil institucijo ob vseh teh pritiskih in razpravah, ki potekajo o njeni poslovni politiki in predvsem o njenih posojilih, kar ni primerno," je Draško Veselinovič včeraj pojasnil svojo odločitev, da nadzornemu svetu ponudi odstop z mesta predsednika uprave NLB. Matej Narat, Alojz Jamnik in Belgijec Claude Deroose (Miran Vičič je bil odsoten) za odstop ne vidijo razlogov in dodajajo, da o upravi banke odloča nadzorni svet.

O političnih in drugih pritiskih, ki jih je bil deležen, Veselinovič konkretno ni želel govoriti, prav tako ne ugibati o ozadjih stališč politikov do poslovnih odločitev banke. Dodal je, da pritiskom ni podlegel, saj je na koncu, ko si je banka zagotovila soglasje pred morebitno prodajo Infondovega deleža v Mercatorju ali Pivovarni Laško, soglašal s podaljšanjem posojil Infond Holdingu.

Uprava banke je večkrat poudarila, da banka o vsakem podaljšanju posojil odloča po poslovnih kriterijih in upoštevaje tveganja. "Uprava NLB s polno odgovornostjo izjavlja, da so bile vse odločitve v korist banke, njenih delničarjev, varčevalcev, strank ter tujih in domačih kreditorjev," je poudaril Veselinovič.

Od desetih milijard evrov posojil jih osem odpade na podjetja. 900 milijonov je posojil, ki so zavarovana z vrednostnimi papirji. Posojila družbam za odkupe podjetij finančnim holdingom in fizičnim osebam znašajo okoli 250 milijonov evrov. Kreditna aktivnost banke se tudi v tem letu povečuje (za 50 milijonov evrov neto), so navedli v banki in s tem zavrnili očitke, da NLB ne odobrava novih posojil gospodarstvu in fizičnim osebam.

Po besedah Alojza Jamnika, ki je v upravi pristojen za poslovanje s podjetji, je slaba polovica vseh posojil kratkoročnih, glede na razmere na finančnih trgih pa ta posojila praviloma podaljšujejo za tri mesece. "S podaljšanjem posojil omogočamo slovenskemu gospodarstvu, da v sedanjih razmerah, ko je dostop do finančnih virov omejen, nemoteno posluje, drugačna politika bi bistveno ogrozila likvidnost gospodarstva," je opozoril Jamnik. Pri posojilih za menedžerske odkupe je banka po njegovih zagotovilih skrbela, da je pravočasno urejala zavarovanja, že nekaj časa pa v korist realnega sektorja zmanjšuje izpostavljenost do finančne industrije. "Nobenega razloga ni, da bi z nepodaljševanjem in nasilnim unovčevanjem zavarovanj povzročili dodatno škodo v gospodarstvu. Znesek 250 milijonov evrov je z vidika banke obvladljiv, tovrstna posojila so še posebno dobro zavarovana in ne vidimo bistveno večjih tveganj kot pri drugih posojilih."

Na vprašanje, kaj pričakujejo, da se bo v poldrugem mesecu zgodilo s posojilom Infond Holdinga - ga bo poplačal, bo banka pred odločitvijo o novem podaljšanju ali lahko pride do unovčenja zavarovanj za posojilo - je Jamnik odgovoril, da se bodo obnašali tako, da bodo zaščitili interese banke in delničarjev, Deroose pa je poudaril, da bodo odločali po ustaljenih postopkih, medtem ko danes ni mogoče oceniti, ali bodo tveganja pri tem posojilojemalcu takrat večja.

Matej Narat je poudaril, da NLB še ni pridobila državnega poroštva za izdajo obveznice, izdano bo šele, ko oziroma če bo izdana obveznica. S tem je zavrnil očitke, ki letijo na upravo banke, da ne spoštuje uredbe o izdaji poroštva, po kateri sredstva, pridobljena na podlagi poroštva, ne bodo namenjena za financiranje in refinanciranje posojil za menedžerske odkupe. "Če bo poroštvo izdano, bomo ministrstvu za finance kvartalno sporočali seznam podjetij, ki bodo pridobila posojila, katerih vir je obveznica s poroštvom," je pojasnil Narat, ki pričakuje, da bo obveznica izdana do poletja. NLB ima po njegovih besedah več kot tri milijarde likvidnih rezerv, ki so v vsakem trenutku zastavljive pri Evropski centralni banki in na podlagi katerih lahko pridobijo do šestmesečne vire: "NLB je varna, strukturno močna banka, kar nam priznavajo tudi rating agencije, vodili smo konservativno politiko upravljanja naložb, kreditno tveganje znamo obvladovati."

Na novinarsko vprašanje, ali bi posojilo Infondu podaljšali tudi v primeru, če bi že imeli izdano poroštvo države, je Veselinovič odgovoril, da se tovrstna podaljšanja v prihodnosti ne bodo smela odvijati iz virov, pridobljenih s poroštvom, ampak drugih virov banke.

suzana.rankov@dnevnik.si