Čeprav minister Lahovnik vodi tudi skupino za pogajanja o gradnji slovenske trase plinovoda Južni tok, so nam včeraj na ministrstvu zatrdili, da bo obisk v ruski prestolnici "politične narave". "Ker besedila meddržavnega sporazuma z Rusijo ne bomo usklajevali, v Moskvo ne bo odpotovala vsa pogajalska skupina, ampak le njen vodja," so pojasnili na ministrstvu. Po naših informacijah je sestanek predlagala ruska stran, natančneje, ruski veleposlanik v Sloveniji Mihail Vanin. Zakaj bo Lahovnik obiskal Moskvo še pred srečanjem, na katerem bi obe pogajalski skupini uskladili še zadnje odprte člene sporazuma, nam včeraj ni uspelo izvedeti. Kljub temu bo glavna tema sestanka prav plinovod, saj je vlada včeraj, torej nekaj dni pred Lahovnikovim odhodom v Moskvo, obravnavala tudi informacijo o poteku dosedanjih pogajanj z Rusijo.

Na vprašanje, ali je ruska stran odstopila od izhodišč, o katerih se je na februarskem srečanju s slovensko skupino že dogovorila, pa so nam na ministrstvu odgovorili, da "želijo z obiskom v Moskvi preveriti in razjasniti prav to". "Ta trenutek so gotovo odprta še vsaj tri pomembna vprašanja," poudarjajo na ministrstvu. Potrdili so nam, da je med njimi ponovno tudi davčni položaj skupnega slovensko-ruskega podjetja, ki naj bi gradilo traso plinovoda med madžarsko mejo in Kidričevim. Medtem ko ruska stran ponovno želi, da bi za to podjetje vsaj petnajst let veljali enaki davčni pogoji kot ob ustanovitvi, slovenska stran na to ni pristala, pri čemer naj bi se sklicevala na enega izmed členov v podobnem sporazumu, ki ga je z Rusijo lani podpisala Madžarska.

Po naših informacijah sta odprti tudi vprašanji lastniških deležev v skupnem podjetju in prostega dostopa do plinovoda ("third party access"), ki naj bi ga po prvotnih podatkih že zaprli z načelnim dogovorom o koncesnini za tranzit plina, ki jo bo plačeval Gazprom. Kot smo že poročali, sta se slovenska in ruska stran pred mesecem dni vendarle dogovorili, da bo večina slovenskega odseka Južnega toka v lasti Geoplina Plinovodov, v večji meri pa sta definirali tudi končno traso plinovoda, ki bo prek Madžarske in Srbije bolgarsko črnomorsko obalo povezoval z Italijo.

primoz.cirman@dnevnik.si