Kako in kje je zadolženi Infond Holding zbral stomilijonsko »odpravnino« za Fidino in CPM, uradno ni znano. Prav tako ni znano niti, ali je Infond Holdingu del sredstev posodila kar družba Center Naložbe, saj nam na to vprašanje njena direktorica Saša Fajs do konca redakcije ni odgovorila.Prvi mož Pivovarne Laško Boško Šrot tudi uradno lastniško obvladuje večino družbe, ki jo vodi. Infond Holding, ki je prek verige povezanih podjetij v lasti zakoncev Šrot, ima namreč po predbožičnem odkupu delnic Pivovarne Laško od Cestnega podjetja Maribor (CPM) in Fidine v lasti že skoraj 54 odstotkov pivovarne.

Infondu, ki je do zdaj obvladoval okoli 38 odstotkov Pivovarne Laško, sta dobrih 15 odstotkov delnic prodala partnerici iz konzorcija družb, ki je februarja uradno prevzel pivovarno. CPM in Fidina sta tako iz naslova poplačila za pomoč pri prevzemu za omenjene delnice skupaj iztržila skoraj 120 milijonov evrov. Infond jih je namreč moral v skladu z dogovorom odkupiti po prevzemni (88 evrov za delnico) in ne trenutni tržni ceni (manj kot 43 evrov).

Kako je lahko močno zadolženi Infond Holding, ki je imel še konec novembra le nekaj deset tisoč evrov prostih likvidnih sredstev, za nakup namenil znesek, ki za trikrat presega lanski bilančni dobiček družbe, nam ni uspelo izvedeti. Na vprašanje, ali so Infond Holdingu dali posojilo za nakup delnic, kot je bilo včeraj slišati v neuradnih krogih, nam pri upravi Centra Naložb, ki jo vodi Saša Fajs, ni uspelo izvedeti. Nedosegljiva je bila tudi dolgoletna Šrotova svetovalka Vesna Rosenfeld.

Ob tem velja opozoriti, da je omenjena družba pred dnevi državni NLB prodala skoraj 13-odstotni delež v Premogovniku Velenje. V Centru Naložbe so zanj pred letom in pol plačali 6,3 milijona evrov, družba pa naj bi po naših informacijah pri prodaji ustvarila dobiček. Center Naložbe je sicer v zadnjih mesecih prodal za več kot 20 milijonov evrov naložb.

Po dostopnih podatkih je del stroškov v 120 milijonov evrov vrednem poslu Infondu pokrila tudi Pivovarna Laško. Ta je namreč v začetku decembra od Infond Holdinga kupila skoraj 14 odstotkov deleža družbe Thermana, nekoč bolj znane pod imenom Zdravilišče Laško. V Pivovarni Laško so sicer nakup delnic Thermane močno preplačali, saj so zanje odšteli kar 3,84 milijona evrov, iz česar je razvidno, da so jo ovrednotili kar po 53-kratniku lanskega čistega dobička. Za primerjavo: če bi Infond Holding po identičnem vrednotenju prevzel pivovarno, bi za delnico odštel okoli 370 evrov oziroma štirikrat več od prevzemne cene.

Kdo je torej Infond Holdingu zagotovil preostalo večino sredstev za poplačilo prevzemnih partnerjev, za zdaj ostaja skrivnost. Kljub temu bo odgovor na to vprašanje po vsej verjetnosti razviden že iz dnevnega reda skupščine Infond Holdinga, ki ga je včeraj potrdil nadzorni svet družbe, objavljen pa naj bi bil v naslednjih dneh.

Po neuradnih informacijah se je sicer Infondu s poplačilom prevzemnih partnerjev zelo mudilo. Če bi z njim čakali do januarja, bi namreč CPM, ki je v lasti Janeza Škoberneta, dobrega prijatelja družine Šrot, poslovno leto zelo verjetno zaključil kot kapitalsko neustrezna družba, kar bi ji v prihodnjem letu avtomatično onemogočilo sodelovanje pri razpisih za javna naročila. CPM je za dobro desetino pivovarne iztržil 78 milijonov evrov oziroma približno tri četrtine vseh lanskih prihodkov.

primoz.cirman@dnevnik.si

matjaz.polanic@dnevnik.si