Takrat je Dars prekinil pogodbo z zavarovalniškim posrednikom, ljubljansko družbo Rubicon-SM, ki jo je sklenil marca 2004. Po podatkih iz dokumentacije so na Darsu prenehanje sodelovanja s posrednikom utemeljili z nastankom lastne službe za zavarovanja, ki se je neposredno dogovarjala z Darsovo »hišno« Zavarovalnico Triglav.

»Ko je ta služba maja 2007 začela z delom, je bil trend rasti finančnih sredstev, namenjenih zavarovanju, po več letih ustavljen. Glede na to se zastavlja vprašanje učinkovitosti obstoječega zavarovalnega posrednika, saj je službi za zavarovanja uspelo že v prvem letu doseči bistveno več kot posredniku v štirih letih,« piše v obrazložitvi sklepa, ki so ga junija letos podpisali vsi štirje člani uprave, med njimi tudi predsednik Tomislav Nemec in njegov namestnik Žan Jan Oplotnik.

Čeprav je Samo Renčelj, ki je pri Darsu zadolžen za sklenitev zavarovanj, pod omenjeni sklep pripisal, da družba zatorej novega zavarovalnega posrednika ne potrebuje, je bil le mesec dni pozneje na mizi Darsove uprave že predlog za podpis pogodbe z novim posrednikom – malo znanim mariborskim podjetjem Tobei. Ta naj bi »dodatno brezplačno strokovno okrepil oddelek« in s tem zagotovil dolgoročne ekonomske učinke, je zapisano v predlogu sklepa. Trditve naših virov, da je nastal na pobudo Žana Jana Oplotnika, sicer Mariborčana, bi lahko dokazoval podatek, da so ga odobrili v službi za finance, računovodstvo in kontroling, ki je podrejena Oplotniku, ne pa tudi v službi za nabavo. Po naših informacijah sklepa ni hotel podpisati nobeden izmed preostalih članov uprave.

V oči bodeta še dve podrobnosti. Prvič, če je bilo med strankami prejšnjega posrednika Rubicon-SM, ki je imelo lani 286.000 evrov prihodkov, najti tudi Engrotuš, Istrabenz, Helios, Cetis in ljubljansko ekonomsko fakulteto, je bilo podjetje Tobei do zdaj precej manj uspešno v posredniški panogi.
Poleg tega, da je imelo lani manj 18.000 evrov prihodkov, mariborsko podjetje, ki je v lasti Marjana Kocbeka in Marka Hočevarja, nima ne stacionarnega telefonskega priključka ne spletne strani. Brez dvoma bi morebitno sodelovanje z Darsom podjetje finančno močno okrepilo. Če bi se z zavarovalnico dogovorilo za običajno provizijo od pet do petnajst odstotkov od premije, ki bi jo letno plačeval Dars (neuradno okoli 2,2 milijona evrov), bi Tobei zgolj z eno (državno) stranko zaslužil od 110.000 do 330.000 evrov.

Drugič, Dars novega posrednika ni izbral z javnim naročilom. To je utemeljil z razlago, da posrednika za opravljeno delo plačuje zavarovalnica, ki ima z Darsom sklenjeno pogodbo. Kljub temu po mnenju več virov iz zavarovalniških krogov ne gre dvomiti, da bi bil Dars končni plačnik posredniške provizije, saj bi jo izbrana zavarovalnica vključila v premijo. Dvom o zakonitosti izogibanja javnemu naročanju ponuja tudi dejstvo, da bi po prvotnem načrtu pogodbo o sodelovanju sklenila tudi Dars in Tobei.

Na Darsu nam na vprašanje, na podlagi kakšnih referenc so za zavarovalnega posrednika izbrali Tobei, včeraj niso odgovorili, saj – kot so zatrdili – »s tem podjetjem niso podpisali nobene pogodbe«.

primoz.cirman@dnevnik.si