Elektromotorji so glavni in praktično edini razvojni produkt tega podjetja - z njihovo dodelavo in inovativnimi pristopi so izdelali prototipe, del tako imenovane tehnologije "in-wheel", ki tudi že v nekaterih primerih delujejo v resničnem okolju. Možnosti za ustvarjanje na tem področju so velike - motorji so lahki, kakovostni, zanesljivi, varčni, precizni in enostavni za uporabo, zato so primerni za vgradnjo v raznovrstne mehanske naprave.

Povezujejo raziskave, znanje in gospodarstvo

Posebnih omejitev na tem področju ni, ostaja le vprašanje, kaj se na trgu najbolj izplača. V Elaphe so svoje prototipe namenili za pogon motornih koles, avtomobilov in zaradi majhne teže celo za jadralna letala. Največji del pozornosti pa namenjajo razvoju tehnologij "in-wheel", ki bodo v prihodnosti lahko poganjale naše jeklene konjičke.

V Elaphe soustvarjajo tako zaposleni kot tudi zunanji sodelavci; dobro sodelujejo tudi z raziskovalnimi in izobraževalnimi institucijami, na primer z Inštitutom Jožefa  Stefana, Fakulteto za strojništvo, Fakulteto za elektrotehniko, Kemijskim inštitutom in drugimi. Pri realizaciji in izdelavi prototipov pa sodelujejo z zunanjimi sodelavci in tako izvajajo projekte, ki bi bili brez dobre organizacije in sodelovanja neizvedljivi.

27-letni Gorazd Gotovac, diplomirani fizik, ki nadaljuje podiplomski študij na Fakulteti za elektrotehniko v Ljubljani, je v Elaphe zasedel mesto direktorja razvoja in začel uporabo obeh pridobljenih znanj v praksi. Izbira študija fizike, ki ga je nadaljeval po končani maturi na Gimnaziji Bežigrad, je bila po njegovem mnenju posrečena odločitev, saj daje ustrezno podlago za delo v razvoju.

Izkušnje in odprto razmišljanje

"Naša prednost je, da kot fiziki nismo imeli ustaljenih elektrotehniških konceptov, le osnove, ki smo se jih naučili uporabljati za realizacijo modelov. Pravšnja kombinacija izkušenj in odprtega razmišljanja mora biti vedno prisotna na poti do uspeha." Tudi odločitev, da bo še malce pogledal v knjige in osvojil doktorski naziv, vendar tokrat na Fakulteti za elektrotehniko, ni bila napačna. Ustvarila se je sinergija med teorijo in prakso, ki ne omejuje, ampak daje dovolj širine za razvoj in inovatorstvo.

Zdi se, kot da je Gorazd človek presežkov, ki nikoli ne spi: poleg študija in dela se tudi aktivno ukvarja s športom kot član vaterpolistov kluba Olimpija, zato mu usklajevanje in odrekanje nista tuji. "Večkrat sem se že znašel na razpotju in se odločal, kaj bom počel v prihodnosti oziroma v svojem življenju. Še v tretjem letniku na fakulteti sem mislil, da se bom resno lotil področja finančne fizike in kariero zastavil z iskanjem rešitev v okolju tveganega kapitala. Nisem si mislil, da bom na koncu tudi do tega prišel, vendar z druge strani."

S trenutnimi izzivi v Elaphe je zadovoljen, vendar si je dolgoročne cilje ambiciozno zastavil: ustanovil bi tudi lastno podjetje, kjer bo njegova podjetna narava še bolj prišla do izraza.

Vsi enakopravni, a hierarhija je vseeno jasna

Elaphe odpira vrata vsem iznajdljivim in sposobnim sodelavcem. Trenutno jih je v podjetju le pet, vendar dobro sodelujejo in dobivajo podporo tudi od zunaj. Poleg strojnikov so tudi ostali člani že velikokrat poprijeli za orodje in dokazali, da so vsestransko usmerjeni. Predajanje znanja in izmenjava mnenj sta v Elaphe stalnici, vendar ima osrednjo vlogo še vedno generalni direktor, Gotovčev soimenjak, Gorazd Lampič.

Glede vodenja v podjetju je Gorazd Gotovac prepričan, da so odgovornosti pravilno razdeljene: "V vsakem primeru se mora vedeti, kdo je glavni, ker če smo si vsi enakovredni, je ob sprejemanju odločitev težje iskati odgovorne osebe. V našem podjetju imamo to področje dobro pokrito: vsak lahko izrazi mnenje, ko pa je treba sprejeti odločitve, je posameznik odgovoren za svoje področje dela, direktor pa ima zadnjo besedo."

Za začetni zagon v Elaphe leta 2006 sta zaslužna predvsem inovator Andrej Detela in strateško usmerjeni Gorazd Lampič, ki se je s svojo podjetnostjo pridružil Andrejevim ambicioznim idejam leta 2003. Andrej in Gorazd sta oba po izobrazbi fizika, vendar se dopolnjujeta v svojih sposobnostih: Andrej prispeva svoje ideje, Gorazd pa k vodenju in prepoznavnosti podjetja. Svoj podjetniški duh naj bi nekoliko podedoval po svojem očetu, predvsem pa je izkušnje pridobil s prakso kot lastnik in direktor slovenskega uspešnega podjetja, ki ga je ustanovil pri sedemindvajsetih letih in ga uspešno obvladuje že šesto leto.

Sladki petki

Andrej Detela, inovator, fizik in pisatelj, je sicer vdihnil življenje mlademu podjetju, vendar tam ni zaposlen. Kolegom se pridružuje predvsem kot svetovalec in mentor: "Njegov moto je čim manjši 'footprint' na okolje, zato svoje in ideje tudi črpa iz narave. Močan je na področju teoretične fizike ter spoštovan v Sloveniji in tudi v tujini. On je res pravi mentor za to ekipo. Ni človek, ki bi se spuščal v poslovne zadeve, zato tudi ni član podjetja. Inovatorja ne moreš zaposliti za osem ur na dan: Zdaj pa ti sedi tukaj in delaj! Pokličemo ga, kadar potrebujemo dobro idejo, včasih pa nas obišče kar sam z že spisanim načrtom."

Dela za sodelavce Elaphe nikoli ne zmanjka, vendar mora ostati tudi čas za sprostitev, da se lahko srce - zaposleni podjetja - regenerira in bije v normalnem ritmu. Tako so nastali sladki petki, čas za malce slajše in bolj prefinjeno druženje med sodelavci ter člani zunaj hiše: vsak ima nalogo, da doma ustvari slaščico ali prigrizek po lastnem izboru in jed prinese na sladko druženje. Sicer brez goljufanja tukaj ne gre, ker sem in tja skrivaj doma čaka kakšna izurjena kuharica, ki se rada odpove zaslugam za svoj kulinarični prvenec. Za neformalna druženja si v Elaphe, kljub številnim obveznostim, vzamejo čas, ker mora biti delo tako in tako v vsakem primeru opravljeno. Člani razvojne ekipe so v podjetje prinesli svoje znanje, pridnost, lojalnost in karakter pravega športnika. Tako "športajo" tudi med službo in kakšno delovno jutro mine tudi z metanjem na koš v bližini poslovnih prostorov, pozimi pa žogo zamenjajo za smuči.

Lepa beseda za motivacijo

Gorazd pravi, da je za dobro motivacijo v Elaphe poskrbljeno, in sicer na več načinov: najbolj enostavno in učinkovito motivirajo zaposlene s primerno komunikacijo. Smisel dobrega počutja so našli v "lepi besedi", ki se največkrat pojavi v obliki pohval ob večjih ali manjših dosežkih: "Mislim, da je treba človeka pohvaliti, kadar je bil uspešen, in obratno, vendar posameznikove pomanjkljivosti ne smemo izpostavljati pred vsemi sodelavci. Pred ekipo se mora spodbujati." Največjo pripadnost podjetju pa so zaposleni pridobili z lastniškimi deleži, ki jih v Elaphe podeljujejo kot nagrado za preteklo delo na strateško pomembnih področjih. Že nekoliko staro idejo so letos naredili uradno in pravnomočno. Takšen sistem ni novost, poslužujejo se ga predvsem razvojna podjetja, kjer je rast podjetja v vzponu: "Čeprav je zadeva nekoliko bolj relativna, se človek še vedno čuti pripadnega. Mislim, da če podjetju uspe, se takšen sistem nagrajevanja veliko bolj obrestuje." Trenutno se v Elaphe izzivov rasti ne bojijo in spretno izkoriščajo vire podpore, ki so na razpolago v podjetniškem okolju. Bili so prisotni na različnih natečajih in večkrat tudi odšli kot zmagovalci: zmagali so na natečaju za najboljši poslovni načrt "Najpodjetniška ideja 2007", prejeli so tudi priznanje za najbolj ekološko usmerjeno podjetje leta 2007, se predstavili na Slovenskem forumu inovacij 2008, kjer so bili izbrani med 10 najinovativnejših podjetij. (Tujina: tretje mesto v kategoriji cleantech, na tekmovanju European Venture contest (EEVC) 2010 v Barceloni izmed 450 evropskih mladih inovativnih podjetij, finalisti (top 6) evropskega izbora Intel Challenge 2010...)  Nagrade in priznanja so potrdilo, da se je zgodba o Elaphe šele začela in njihova prepoznavnost na domačem in mednarodnem trgu odpira mnoga vrata.