Vedo, kaj se dogaja

Banka Slovenije ima po njenih besedah svoje pristojnosti in avtonomijo, a ima tudi zelo pomembno vlogo pri regulaciji in nadzoru bank. »Ker je to v tem trenutku največja in najtežja naloga, je zelo pomembno sodelovanje,« je dejala Bratuškova po današnjem sprejemu Jazbeca, ki je nastopil šestletni mandat na čelu osrednje slovenske finančne institucije.

Jazbec je povzel, da so se dogovorili, da bodo povečali tok informacij in koordinacijo na ravni Banke Slovenije, vlade in predvsem ministrstva za finance. »Skušali bomo prepričati tako nezaupljivo slovensko, še bolj pa evropsko javnost, da v resnici vemo, kaj se dogaja v slovenskem gospodarstvu, predvsem pa v slovenskem bančnem in finančnem sistemu,« je poudaril.

Čufer bo delil del težav

Čufer je izrazil veselje, da bo lahko del »svojih težav delil« z novim guvernerjem, s katerim se, kot je dejal, že dolgo poznata. Ob tem je zagotovil, da bodo prvi testni prenos slabih terjatev iz NLB na Družbo za upravljanje terjatev bank opravili čim prej ter spomnil, da se morajo z Evropsko komisijo uskladiti glede cene.

Glede skrbnih pregledov in stresnih testov bank je dejal, da si, tudi na sugestijo komisije, niso postavili končnih rokov, saj gre za obsežne zadeve. »Čas je pomemben, tudi če kakšen teden pozneje, samo da bo to enkratno. In da ne bomo vaje v januarju, februarju ponavljali,« je ponovila Bratuškova.

Mesto guvernerja Banke Slovenije je danes kot četrti guverner v državi prevzel Boštjan Jazbec. Na tem mestu je nasledil Marka Kranjca, ki mu vodilno mesto v slovenski centralni banki pušča v nezavidljivih gospodarskih razmerah in pred ključnimi trenutki sanacije bančnega sistema. Po torkovem sprejemu pri predsedniku države Borutu Pahorju sta ga danes, kot omenjeno, sprejela še Bratušek in Čufer.