Gruden, Blažič, Prijovićeva, Kuntarič in Ferjančič bodo štiriletni mandat nastopili 7. aprila, Kaliterna pa 16. julija, ko se dosedanjim nadzornikom pod Kuntaričevim vodstvom izteče mandat.

Po predlogu uprave Petrola so bili sicer za predstavnike kapitala v nadzornem svetu predvideni Jože Kaligaro, Prijovićeva, Vinko Malavašič, Kuntarič, Marko Simoneti in Kaliterna. Ker pa so delničarji izglasovali nasprotni predlog Kapitalske družbe (Kad) in Slovenske odškodninske družbe (Sod), ki imata v Petrolu skupaj v lasti nekaj več kot 28-odstotni delež, do glasovanja o tem predlogu ni prišlo.

Prav tako skupščina ni glasovala o predlogu društva Mali delničarji Slovenije (MDS), ki je namesto s strani uprave predlaganega Kaligare za nadzornika predlagalo Gordana Šipiča, pa tudi ne o predlogu Vseslovenskega združenja malih delničarjev (VZMD), ki je želelo med nadzorniki videti Andra Ocvirka in Gorana Brankoviča. Zaposlene v nadzornem svetu medtem zastopajo Andrej Tomplak, Ika Krevzel Panić in Zoran Gračner, ki jih je svet delavcev Petrola za člane nadzornega sveta imenoval v začetku februarja, mandat pa so nastopili 22. februarja.

Delničarji Petrola so upravi in nadzornemu svetu podelili razrešnico za delo v lanskem letu, odločili pa so tudi o uporabi bilančnega dobička za leto 2012 v višini 20,6 milijona evrov. Skladno z nasprotnim predlogom, ki ga je vložil Sod, bodo za dividende namenili celoten bilančni dobiček, kar bo zneslo 10 evrov bruto za delnico. Družba bo delničarjem, ki so pri KDD vpisani na dan 8. april, dividende izplačala 12. avgusta.

Po predlogu uprave, o katerem pa zaradi izglasovanega predloga Soda delničarji niso glasovali, bi za dividende namenili 17,5 milijona evrov oz. 8,50 evra bruto na delnico, preostanek bilančnega dobička v višini dobre tri milijone evrov pa bi razporedili v druge rezerve iz dobička.

Za revizorja za tekoče poslovno leto je skupščina Petrola, na kateri je bilo sicer navzočih 66,22 odstotka delnic z glasovalno pravico, imenovala ljubljansko družbo KPMG.

Stankovič zahteval odvzem glasovalnih pravic Sodu

Stankovič iz MDS je sicer danes od predsedujočega skupščini Petrola Uroša Ilića zahteval, da Sodu odvzame glasovalne pravice. Sod namreč za glasovanje na skupščini ni pridobil soglasja DZ na predlog vlade in po njegovem mnenju skladno z določili zakona o državnem holdingu ne bi smel uresničevati glasovalnih pravic.

Gruden je ugovarjal, češ da delež Soda v Petrolu ni bil nikoli naložba Republike Slovenije, s katero je upravljal nekdanji AUKN, temveč naložba Soda, delež pa da je manjši od 25 odstotkov. Zato po Grudnovih besedah ni zakonske podlage za iskanje soglasja v DZ.

Ilić je kot nepravilna zavrgel tako stališče Stankoviča kot Grudna. Priznal je, da je zakon o državnem holdingu v zvezi s tem morda nekoliko nejasen, a poudaril, da je uprava Petrola v pričakovanju tega zapleta pridobila pravno mnenje, iz katerega izhaja, da lahko Sod na skupščini glasuje.