Primož Ovijač, dosedanji direktor Cestnega podjetja Ljubljana (CPL), ki je od torka v stečaju, je po podatkih Ajpesa novi direktor hčerinskega podjetja KPL. Kot smo namreč že poročali, je nadzorni svet CPL pod vodstvom Ranka Mimovića že v torek dopoldne razrešil dotedanjega direktorja KPL Adisa Kazića in na to mesto imenoval Ovijača. Zakaj je odletel, nam Kazić v torek popoldne ni znal pojasniti, namignil pa je, da najbrž ni deloval v skladu z željami lastnikov. In lastnikom se več kot očitno mudi, saj je po besedah sindikalista Slavka Mohorčiča Kazić posle včeraj popoldne že predal svojemu nasledniku, čeprav bi bila lahko odločitev o zamenjavi zaradi sklepa sodišča izpodbojna. Za komentar nam včeraj popoldne ni uspelo priklicati ne Kazića ne Ovijača. Pravzaprav nam v tajništvu KPL niso želeli povedati niti tega, kdo pravzaprav je aktualni direktor.

»Delavci so zaskrbljeni nad tem, kar se dogaja. Ravno zdaj je čas, ko bi morali temeljito pregledati poslovanje podjetja, da ugotovimo, koliko škode je bilo storjene in kakšne možnosti so, da preživi in dela naprej. A bojimo se, da ima novi direktor drugačne namene,« je zamenjavo vodstva komentiral Mohorčič. Ovijač je po naših informacijah s seboj pripeljal tudi Klementino Ferko, dosedanjo finančno direktorico CPL.

Stečajni upravitelj Veljko Jan, ki je včeraj obiskal CPL, pravi, da se s tem za zdaj ni utegnil ukvarjati, da pa se zaveda, da mora biti ureditev razmer na KPL ena od prioritet. »Problem je, da smo se ves dan ukvarjali z banalnostmi, kot sta elektrika in internet, ki sta bila zaradi neplačanih računov izklopljena. Zaradi tega imamo onemogočen dostop do podatkov o delavcih in jim ne moremo vročiti odločb. Delavci so namreč tukaj potegnili najkrajšo in čim prej jim moramo omogočiti, da se prijavijo na jamstveni sklad in na zavod za zaposlovanje.«

Drug problem, dodaja Jan, pa je, da včeraj na podjetju ni našel ne direktorja ne računovodkinje (slednja naj bi bila uradno na dopustu), prav tako mu nikogar iz vodstva ni uspelo priklicati po telefonu, »kar prav tako kaže na določen odnos«. Glede KPL tako Jan pravi, da preverjajo, kaj sploh lahko storijo, zagotavlja pa, da bo storil vse v svoji moči, da se »bo vzpostavilo stanje, ki bo pošteno do vseh upnikov«. Iz istega razloga je tudi treba prioritetno zavarovati premoženje na vseh sedemnajstih lokacijah. »Treba je skratka zagotoviti, da se ne krade.«

»Zdaj, ko so pokradli CPL, gredo krast še v KPL,« pa je bilo slišati na zboru delavcev pred stavbo uprave CPL, kjer včeraj zjutraj nihče ni dvomil, da je edini namen kadrovskih rošad izčrpavanje podjetja. »Še pred dvema tednoma smo popravljali stroje KPL. V podjetju so nam zagotovili, da so denar za plačilo nakazali v CPL, a do nas ta denar ni prišel,« je dejal eden izmed kakšnih petdesetih delavcev, ki so se zbrali na parkirišču. Štiri mesece že niso prejeli plače, pet mesecev pa ne prispevkov. Bojijo se, da bodo ostali brez vsega. »Državi bomo vseeno morali plačevati, zavarovanje za brezposelne se bo celo podražilo. Kje naj vzamem?« se je spraševal sivolasi gospod tik pred upokojitvijo. Predstavniki sindikata Pergam so jih sicer prišli pomirit, da lahko računajo na njihovo brezplačno pravno pomoč. »Nimate se česa bati. Vemo, da je bilo do tukaj zelo težko priti, ampak od tu naprej bo lažje,« je prisotne miril Aljoša Čeč.

»Ne morem verjeti, da smo tako dolgo nasedali vsem tem praznim obljubam. Ovijač mi je še v torek zjutraj poslal sporočilo, da bomo dobili denar in da stečaja ne bo. In sem verjel!« pa je bil ogorčen Ciril, ki je v podjetju delal 33 let. »Poglejte nas, vsi tukaj smo življenje pustili v CPL, zdaj pa nimamo nič, razen praznih obljub. Štiri leta imam do upokojitve. Kdo me bo zaposlil?« V pravno državo ne verjamejo več. »Pravna država je za tiste, ki imajo denar, mi ga pa nimamo,« je vrelo iz njih. »Poglejte vse naše lopove, poglejte Hildo, Zidarja ali kogar koli drugega. Se je že komu kaj zgodilo?«