Potem ko je od nekdaj cenjena proizvodnja armatur, ki je v Mariboru potekala od leta 1923, aprila letos zaradi stečaja prenehala s svojim delovanjem, je brez dela ostalo več kot 200 delavcev Saniteca in Armala. Ti so po stečaju ustanovili iniciativni odbor za ustanovitev delavske zadruge in zagon novega Armala.

Pobudo je podprla tudi Mestna občina Maribor, ki je oblikovala projektno skupino, v kateri poleg nekdanjih delavcev Armala in Saniteca sodelujejo tudi predstavniki občine in Slovenskega foruma socialnega podjetništva. Od konca maja so potekale intenzivne analize in priprave poslovnega načrta, pri katerem so ugotovili, da obstaja realna možnost ponovnega zagona sanitarnega dela MLM.

Nekdanji delavci Saniteca nameravajo v sodelovanju z MOM ustanoviti delavsko zadrugo, ki bo proizvajala pod blagovno znamko Armal. Podjetje bo delovalo po principih socialnega podjetništva in bo organizirano v pravni obliki delavske zadruge. Omenjena prizadevanja in priprave so pripeljale do današnjega sestanka z večinskimi lastnicami MLM, konzorcijem treh bank - NKBM, Abanko in Probanko, ki so načrt podprle.

Kot so ob tem sporočili iz mariborske občine, bodo novi temelji poslovanja, alternativni pristopi k trženju, maksimalna racionalizacija na stroškovnem področju ter kupci, ki priznavajo vrednost blagovne znamke Armal in so pripravljeni podpreti projekt ponovne oživitve Armala, dali rezultat v profitabilnem podjemu, ki bo prinašal pozitiven rezultat vsem deležnikom.

Predviden začetek proizvodnje novega Armala je oktobra 2013, v njem pa se bo sprva zaposlilo med 50 in 70 delavcev, ki so zaradi stečaja izgubili službo. V Slovenskem forumu socialnega podjetništva so ob tem dodali, da je mariborska občina pripravljena vložiti sredstva v vrednosti milijon evrov, ki so se letos vrnila v občinski proračun iz javnih podjetij, a se želi po petih letih delovanja podjetja kot vlagatelj umakniti.