Dohodnine se v skladu z zakonom o dohodnini namreč razen v posebnih primerih ne plača od dobička iz kapitala od odsvojitve premičnin in od odsvojitve izvedenih finančnih instrumentov. »Skladno z navedenim se od dobička iz kapitala, ki ga fizična oseba dosega s prodajanjem bitcoinov, ne plača dohodnina,« so zapisali.

Obdavči se dogodek »rudarjenja« kovancev

Se pa obdavči dohodek, ki ga fizična oseba dosega pri t. i. »rudarjenju« bitnih kovancev, in sicer kot drugi dohodek po zakonu o dohodnini. Višina dohodka v evrih se določi z upoštevanjem vrednost bitcoina v evrih v času, ko je bil dohodek prejet.

Ocene v zvezi z obsegom dobička iz trgovanja z bitcoini pri Dursu sicer še nimajo. Kot so pojasnili za STA, se nadzor tovrstnih obravnav dohodkov praviloma ne razlikuje od drugih vrst nadzorov.

V Sloveniji se ne šteje za denarno sredstvo ali finančni instrument

»Praviloma se pri fizičnih osebah nadzirajo denarne transakcije oz. prilivi in odlivi na in iz transakcijskih računov ter morebitno povečanje premoženja fizičnih oseb brez ustrezno prijavljenih dohodkov oz. njihovega trošenja,« so zapisali.

Po pojasnilih Dursa se bitcoin v Sloveniji sicer ne šteje za denarno sredstvo niti ne za finančni instrument. Enaka pravila veljajo tudi za druge »istovrstne virtualne valute, ki delujejo na podoben način, kot virtualna valuta bitcoin«.

Bitcoin na svetovnih borzah trenutno dosega vrednost okoli 800 evrov. Na največji evropski borzi Bitstamp je obseg trgovanja v zadnjih 30 dneh znašal 756.469 bitnih kovancev.